PEGI: po co to komu?

co-to-jest-pegiCzy zwróciliście uwagę, że na każdym pudełku znajduje się oznaczenie wiekowe? I to nie tylko takie, które oddziela gry 18+ od pozostałych.

W 2003 roku paręnaście mądrych głów postanowiło stworzyć PEGI (Pan European Game Information) – ogólnoeuropejski systemem klasyfikacji gier ze względu na wiek gracza oraz treści w nich zawarte. Powstał, aby pomagać w świadomych zakupach gier komputerowych. PEGI ujednoliciło dotychczas funkcjonujące krajowe systemy ratingowe – obecnie jest stosowany w 30 krajach, między innymi w Polsce. PEGI jest wspierane przez producentów, wydawców i twórców gier w całej Europie.

Warto też zwrócić uwagę, że branża gier jest jedyną, która w pełni dobrowolnie i z własnej inicjatywy wprowadziła na całym świecie systemy klasyfikacji swoich produktów pod kątem treści i sugerowanego wieku odbiorcy. To pokazuje dojrzałość i świadomość społeczną twórców gier. Brawa!

Podążaj za kolorowym kwadratem…

Oznaczenia PEGI dzięki graficznej formie nie wymagają specjalistycznej wiedzy, aby je rozszyfrować. Są umieszczone na przedniej oraz tylnej okładce każdej gry wydanej na polskim rynku. PEGI dzieli gry na tytuły odpowiednie dla grup wiekowych 3+, 7+, 12+, 16+ oraz dla osób pełnoletnich. Należy pamiętać, że kategoria wiekowa nie jest określana na podstawie poziomu trudności gry. Możemy za to być pewni, że gra oznaczona PEGI 7 nie będzie zawierała treści niewłaściwych dla siedmiolatka. Klasyfikacja PEGI uwzględnia rozwój psychologiczny dziecka.

pegi

 … i tym czarno-białym

W celu dokładniejszej klasyfikacji system PEGI wprowadził oznaczenia ze względu na treść – zazwyczaj znajdziemy je w sąsiedztwie klasyfikacji wiekowej na tylnej okładce gry. Czarno-białe ikonki symbolizują obecność przemocy w grze wulgarnego języka, hazardu, nagości czy strachu.

pegi_treść

Dozwolone od lat osiemnastu

Kupując produkty spożywcze z pewnością czytasz etykietki i zwracasz uwagę na ich skład. Podobnie postępuj kupując gry. PEGI jest niczym innym, jak informacją, dzięki której możemy dokonać lepszego wyboru. Nie każdy produkt zaspokoi potrzeby konsumenta, nie każda gra będzie odpowiednia (pod względem poruszanej tematyki czy mechaniki gry) dla twojego dziecka.

Chcesz wiedzieć więcej?

PEGI posiada stronę w polskiej wersji językowej (klik!). Oprócz wyszukiwarki tytułów znajdziesz tam niezwykle przydatne porady, oceny najnowszych gier oraz formularz kontaktowy, dzięki któremu bez problemu rozwiejesz wątpliwości dotyczące zakupu konkretnej pozycji. Jeśli na podstawie oznaczeń nie jesteś pewnien, czy gra jest odpowiednia dla twojego dziecka, zajrzyj na stronę PEGI, gdzie poza ratingiem znajdziesz krótki opis tytułu.

Pamiętaj jednak, że oznaczenia PEGI są uśrednione. To ty najlepiej znasz swoje dziecko i wiesz, czy na jego etapie rozwoju psychicznego możesz pozwolić na grę, w której pojawia się nagość lub przemoc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ