Mistrzowie Kodowania, czyli Polska programuje od małego!

mistrzowie-kodowaniaProgramowanie jako trzeci język, obok polskiego i języka obcego, którego powinny uczyć się dzieci od najmłodszych lat? To nie mrzonka, a konieczność, o której skutecznie przekonuje będąca na finiszu pierwsza edycja “Mistrzów Kodowania”.

Grasz? A chcesz wiedzieć, jak zrobić własną grę?

Wśród wielu rodziców pokutuje opinia, że programowanie to wiedza tajemna, którą mogą posiąść jedynie studenci informatyki i wykwalifikowani specjaliści. To wiedza, która z całą pewnością jest nieosiągalna dla dzieci w wieku szkolnym. Cóż, do niedawna osiągalność mogła stanowić problem. Lekcje informatyki w polskich szkołach w najlepszym wypadku ogarniczają się do nauki podstaw pracy z komputerem, często nie podejmują nawet próby nauki prostych języków programowania, a niejedokrotnie są godziną przeznaczaną na surfowanie po sieci, głównie Facebooku.

Okazuje się jednak, że wystarczy wykorzystać pasję dzieci, zainteresowanie grami wideo, aby połkęły bakcyla programowania. Potwierdzają to dzieci, które biorą udział w programie “Mistrzowie Kodowania”. Czesto są to młode fanki i fani gier, którzy są ciekawi, jak to działa i chcą spróbować samodzielnie stworzyć grę. Uczniowie na codzień obcują z najnowszymi technologiami i czują potrzebę, aby je rozumieć, rozłożyć na czynniki pierwsze. Jednak poza niezłą zabawą, jaką dzieciom daje programowanie i ciekawością w odkrywaniu świata, chodzi tutaj o coś dużo, dużo, poważniejszego.

Stwarzam i analizuję

Programowanie to budowanie od zera rzeczy w przestrzeni cyfrowej. Programiści to tacy budowniczowie XXI wieku. To oni dają nam aplikacje na smartfony, gry czy Facebooka. Kodowanie rozwija na wielu płaszczyznach. Poza supermocą, dzięki której rozumiemy działanie komputera i innych urządzeń elektronicznych, rozwijamy w dzieciach kreatywne i analityczne myślenie. Dzięki temu nasza pociecha nie jest biernym odbiorcą współczesnych dóbr elektronicznych – potrafi je wykorzystywać do własnych projektów: w szkole i poza nią oraz w przyszłości. Jest to tym bardziej istotne, że rynek pracy wręcz błaga o osoby, które potrafią programować. Wystarczy sprawdzić ilość ofert pracy, płatnych programów stażowych i kursów, aby zobaczyć, jak bardzo brakuje nam kreatywnych i doświadczonych programistów. A jak wiadomo, doświadczenie przychodzi z czasem, dlaczego więc nie zacząć rozwijać pasję do programowania już wśród uczniów z klas podstawowych?

Kto może zostać mistrzem?

Pierwsza edycja “Mistrzów Kodowania” wystartowała w marcu tego roku i zakończy się niebawem – wraz z końcem roku szkolnego. W projekcie bierze udział 120 szkół podstawowych i ponad 240 nauczycieli różnych specjalności, którzy po szkoleniach z intuicyjnego języka programowania Scratch, przekazują zdobytą wiedzę uczniom. Celem jest nauczenie podstaw programowania każdego, bez względu na poziom wiedzy informatycznej.

W czerwcu 2014 roku rusza jednak rekrutacja do kolejnej edycji “Mistrzów Kodowania”. Tym razem program skierowany jest do uczniow szkół podstawowych i gimnazjów. Rodzicu, nauczycielu, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaproponował zgłoszenie udziału szkoły w programie. Zajęcia i szkolenia są bezpłatne, korzyść dla twojego dziecka – bezcenna.

Więcej na temat projektu na oficjalnej stronie i fanpage’u Mistrzów Kodowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ