The Sims 4 dozwolone od lat 18 w Rosji

the-sims-4-od-18-lat-w-rosjiTa niezbyt radosna nowina pojawiła się na Tweeterze The Sims 3 in Russia. Okazuje się, że najpopularniejszy symulator życia, klasyfikowany przez systemy ratingowe na całym świecie jako gra dla młodzieży, w Rosji będzie przeznaczony dla grupy wiekowej 18+. Dlaczego?

Jak się okazuje, powodem tej decyzji nie jest wulgarny język, przemoc czy nagość – te w grze nie występowały i nic nie wskazuje na to, aby w czwartej odsłonie serii miały się pojawić. Powodem klasyfikacji The Sims 4 jako tytułu dla dorosłych jest fakt, że w grze będą dozwolone związki Simów tej samej płci. W Rosji gry, podobnie jak filmy i różnego rodzaju publikacje, podlegają regulacjom zawartym w ustawie 436-FZ z 2012 roku. Jeden z zapisów tej ustawy określa propagowanie związków homoseksualnych za szkodliwe dla rozwoju dzieci.

Co ciekawe, związki Simów tej samej płci nie są nowością. W pierwszej części mogliśmy stworzyć nieformalną relację z Simem tej samej płci, w drugiej zalegalizować relację jako związek partnerski, a w trzeciej wstąpić w związek małżeński. Czwarta część nie będzie się różnić pod tym względem od poprzedniczki, która trafiła na rosyjski rynek jako gra przeznaczona dla graczy powyżej 12 roku życia.

Polygonowi udało się skontaktować z rzecznikiem prasowym Electronic Arts, Deborą Coster, która tak komentuje decyzję o klasyfikacji The Sims 4:

Nie planujemy zmian w The Sims 4. Jednym z kluczowych założeń The Sims jest wolność wyboru tego, jak chce się grać. My dostarczamy symulacyjny sandbox, a od wyborów i kreatywności gracza zależy reszta.

Czy przez znaczek 18+ The Sims 4 odniesie mniejszy sukces w Rosji? Nie sądzę. Czy biorąc pod uwagę grupę docelową gry nie jest to burza w szklance wody? Grałam we wszystkie części sagi i dopiero przy The Sims 3, mając ponad 20 lat, zauważyłam, że dwie przyjaciółki mogą wejść w głębszą relację.

Z serią The Sims dostajemy możliwość eksperymentowania, która nie oznacza w pierwszej kolejności tworzenia homoseksualnych związków. Naprawdę jest dużo więcej fascynujących aspektów tej gry, na których nasza pociecha skupi swoją uwagę. A jeśli już odkryje, jakie możliwości daje gra w temacie budowania relacji, może to być wyśmienity wstęp do rozmowy na temat szeroko pojętej różnorodności i tolerancji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ