Gra Portal 2 uczy lepiej niż Lumosity

gra-portal-2-uczy-lepiej-wyniki-badan-gryAmerykańscy naukowcy opublikowali wyniki badań, z których wynika, że gra może stymulować ludzki mózg lepiej, niż specjalnie do tego stworzona platforma.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego na Florydzie zestawili ze sobą grę czysto “rozrywkową” Portal 2 oraz platformę z grami edukacyjnymi Lumosity stworzoną do stymulacji mózgu.

77 uczestników badania podzielono na dwie grupy. Jedna z grup miała za zadanie przez 8 godzin grać w Portal 2, druga – rozwiązywać zadania stawianie przed nimi na platformie Lumosity. Zarówno przed i jak po ośmiogodzinnej sesji z grami, badanych poddano testom online, które sprawdzały ich zdolności do rozwiązywania problemów, myślenie przestrzenne oraz wytrwałość w dążeniu do celu.

Okazało się, że grający w rozrywkową grę z humorem – Portal 2 uzyskali wyższe wyniki od osób grających na platformie Lumosity we wszystkich trzech badanych obszarach. W przeciwieństwie do grających w Lumosity, u graczy Portal 2 zauważono wyraźny wzrost wyników w obszarze myślenia przestrzennego.

To dobra wiadomość zarówno dla fanów serii jak i rodziców! Połączenie przyjemnego z pożytecznym zawsze przynosi dobre efekty. Oczywiście mała próba badawcza i porównanie jedynie dwóch gier nie można uznać za wielki przełom w badaniach nad grami i ich wpływem na pracę mózgu. Naukowcy jednak nie zamierzają na tym poprzestać i w dalszym ciągu badają zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ gier wideo na mózg człowieka.

Pełne wyniki badań dostępne są w artykule “The power of play: The effects of Portal 2 and Lumosity on cognitive and noncognitive skills”.

Więcej na temat serii gier Portal możesz przeczytaj TUTAJ.

1 KOMENTARZ

  1. Wow ale fajnie! Cieszy mnie wynik tego badania, bo osobiście uważam grę Portal 2 za wybitną, istny majstersztyk i ambasadora gier komputerowych, który mógłby być prezentowany wszystkim ekstremistycznym przeciwnikom gier.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ