Gramy mobilnie: Puzzle Craft i Another Case Solved

gramy-mobilnie-puzzle-craft-recenzja-gry-mobilnejGry mobilne, czyli powszechnie dostępne na smartfonach i tabletach, często są traktowane pobłażliwie. Zazwyczaj nie przywiązujemy się do konkretnego tytułu na dłużej. Gry polskiego studio AT Games, mimo że są klasycznymi grami mobilnymi, zapewniają bardzo przyzwoitą i ciekawą rozgrywkę.


 Dostępne na platformy: iOS, Android.

Czyli pogramy na urządzeniach Apple lub na tabletach i telefonach z systemem Android.

Oznaczenie ze względu na treść: kreskówkowa grafika, brak przemocy, wulgaryzmów.

Ocena według metacritic:

  • Puzzle Craft: 79/100
  • Another Case Solved – 68/100

Cena: obie gry są darmowe. Zawierają skromne systemy mikropłatności, które nie zaburzają rozgrywki. Mikropłatności są dobrze oznaczone.


Pierwsza z nich, czyli Puzzle Craft, została wydana w 2012 roku. Do tej pory jednak jest chętnie ściąganą grą na urządzenia mobilne. Na pierwszy rzut oka przypomina nieco starsze wersje popularnych Settlersów, przy czym budując i rozwijając miasto próżno tutaj szukać wojennych aspektów. Naszym jedynym zmartwieniem jest umiejętna rozbudowa osady w potężne (acz przyjazne) królestwo poprzez pozyskiwanie i dystrybucję surowców oraz zatrudnianie kolejnych robotników. Zbieranie niezbędnych materiałów nie odbywa się jednak przez bezmyślnie “ciapanie” w ekran. Zamiast tego mamy tak łączyć rozłożone na planszy surowce, aby w określonej ilości ruchów zebrać ich jak najwięcej.

Nawet najmłodszy odbiorca zrozumie proste instrukcje wprowadzające w mechaniki gry. W PuzzleCraft tekst występuje jedynie w statystykach, opisach budynków i mieszkańców oraz przy tłumaczeniu mechanik gry. To propozycja idealna nie tylko dla fanów gier logicznych, ale także dla najmłodszych.

Zapowiedź Puzzle Craft:

A teraz wyobraźcie sobie świat, w którym słodkie przysmaki i napoje zostają oficjalnie zakazane przez władzę. Policja zajęta jest ściganiem cukierkowych złodziejaszków i dilerów. Nie ma więc czasu, aby zajmować się innymi, przyziemnymi sprawami mieszkańów. I tutaj wkraczasz Ty: prywatny detektyw. To świat drugiej gry ATGames, Another Case Solved i propozycja dla osób lubiących łamigłówki. Wymaga dużo więcej uwagi niż Puzzle Craft. Wcielamy się w detektywa rozwiązującego coraz to nowe tajemnice. Jedna sprawa dla naszego detektywa to zazwyczaj 4 etapy: poszukiwanie śladów i tropów (tutaj znana z Puzzle Craft mechanika zbieractwa), szukanie podejrzanego poprzez zadawanie pytań, lokalizowanie w mieście miejsca zdarzenia oraz przeszukanie konkretnej lokacji, do której zawiodły nas poprzednie etapy. Gra umiejętnie dawkuje poziom skomplikowania i kolejno tłumaczy następne funkcjonalności. Poza sprawami klientów, którzy do nas dzwonią, możemy rozwiązywać płatne zlecenia z gazet, uzupełniać biuro o kolejne przedmioty, które usprawnią naszą pracę (lub po prostu ładnie wyglądają), szukać zakazanych cukierków, rozwijać umiejętności detektywa oraz zmieniać jego wygląd.

Zapowiedź Another Case Solved:

Zarówno Puzzle Craft jak i Another Case Solved to gry warte uwagi. Przyjemna dla oka, kreskówkowa, ale nie infantylna grafika sprawiają, że z przyjemnością rozbudowujemy królestwo i rozwiązujemy zagadki. Tytuły ATGames zajmą zarówno dużym jak i małym niejeden wieczór, drogę do pracy czy szkoły. A zupełnie przy okazji poćwiczymy pamięć, myślenie logiczne i kombinatorykę. Warto!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ