Slang w grach: Easter egg

co-to-jest-easter-egg-slang-easter-eggCo łączy święta wielkanocne z odbieraniem praw autorskich? Gry!

Easter egg to określenie wywodzące się z tradycji wielkanocnej, bardzo popularnej w USA, w której w niedzielny poranek dzieci szukają schowanych w ogrodzie jajek (z ang. Easter egg hunt). Termin ten jest jednak popularny i w środowisku związanym z grami.

Easter egg oznacza zawartość gier i oprogramowania, o której niekoniecznie musi wiedzieć ich wydawca. To pozostawione przez twórców ukryte i często wywołujące uśmiech na twarzy smaczki, które odkrywają tylko najwytrwalsi odbiorcy.

Pierwszy easter egg powstał jednak w niezbyt zabawnych okolicznościach. W roku 1979 wydawca, a dokładniej firma Atari, zabronił twórcy gry Adventure, Warrenowi Robinettowi, podpisać jej swoim nazwiskiem. Programista chcąc jednak, aby chociaż część osób dowiedziała się, kto jest twórcą gry, ukrył swoje nazwisko w świecie Adventure bez wiedzy wydawcy.

Od tego czasu easter eggi zaczęły być wykorzystywane w sposób coraz kreatywniejszy. Zmienił się też ich cel. Twórcy odeszli w nich od przedstawiania zespołu do elementów humorystycznych i odniesień popkulturowych.

Dzisiaj easter eggi umieszczane są zwykle za wiedzą wydawcy. Stanowią element kolorytu gier. Oto niektóre smaczki, które przez twórców:

  • ukryty “krowi poziom” w grze Diablo II i “kraina jednorożców” w grze Diablo III,
  • ukryty pokój w Chrono Trigger, w którym można “porozmawiać” z twórcami gry,
  • ukryte gry (między innymi Zork i Dead Ops Arcade) w grze Call of Duty: Black Ops,
  • jaskinie z potworami z gry Minecraft w grze Borderlands 2,
  • Psycho Mantis, czyli postać z gry Metal Gear Solid, odczytujący dane z naszej karty pamięci i komentujący, w co poprzednio graliśmy,
  • trup głównego bohatera Assassin’s Creed, którego można znaleźć w grze Wiedźmin 2,
  • Wiedźmini grający w piłkarzyki w grze Wiedźmin,
  • portrety postaci z Mario w grze Zelda: Ocarina of Time,
  • szkielet bohatera gry Duke Nukem w grze Serious Sam 2 jako komentarz do długiego oczekiwania na kontynuację serii – Duke Nukem Forever.

Nie każdy ukryty element gry jest jednak easter eggiem. Jeśli ukryty element jest częścią świata gry (np. ukryta broń, sekretny pokój z dodatkowymi przeciwnikami), to jest to tak zwana znajdźka (z ang. secret). Jeżeli z kolei zawiera on odniesienia popkulturowe wykraczające poza świat gry, mamy do czynienia z easter eggiem.

Ciekawą lekturą dla tych, którzy mają w sobie żyłkę odkrywcy i kochają easter eggi jest książka Ready Player One Ernesta Cline’a (w Polsce wydana pod tytułem Player One). Fabuła opiera się na właśnie poszukiwaniu easter egga pozostawionego przez twórcę największej gry na świecie. W samej książce znajduje się bardzo wiele odniesień do easter eggów z gier z lat 80. Co więcej, easter egg został też ukryty w powieści. Osobie, która pierwsza go odnajdzie, autor obiecał samochód, ale nie byle jaki! Ma to być DeLorean znany z serii Powrót do przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ