Gry idealne na podróż – czyli subiektywny przegląd edukacyjnych gier mobilnych

gry-idealne-na-podrozCo roku to samo – dzieci odliczają dni do końca roku szkolnego, a rodzice planują kolejny wakacyjny wyjazd. Lipiec i sierpień to czas, który większość z nas stara się przeznaczyć na rodzinny wypoczynek, co niekiedy wiąże się z wielogodzinnym dojazdem. O ile dorośli potrafią sobie radzić z dłużącą się podróżą, tak dzieci miewają z tym kłopot. Jednak w dobie wszechobecnych smartfonów czy tabletów, można sięgnąć po mobilne gry. Ten wpis pomoże Wam w wyborze tych najciekawszych!

Na wstępie chcę zaznaczyć, że poniższa lista składa się z gier, które mają – większy lub mniejszy – walor edukacyjny. W końcu gry nie tylko bawią (chociaż to przede wszystkim), ale mogą też uczyć. Jednak wyboru odpowiedniej gry mobilnej nie ułatwia liczba tego typu aplikacji w sklepach Google Play, Apple iTunes czy Microsoft Store. Są ich tysiące: darmowe, za grosze lub całkiem pokaźną jak na grę mobilną kwotę. Zapraszam do zapoznania się z kilkoma propozycjami, z pewnością znajdziecie przyjemną grę na każdą kieszeń.


Minecraft: Pocket Edition

minecraft

Na początek proponuję niezwykle popularnego wśród dzieci Minecrafta. Od jakiegoś czasu gra studia Mojang jest dostępna na najpopularniejszych platformach mobilnych. Pomimo pewnych różnic między wersją pecetową/konsolową a mobilną, gra wciąż oferuje możliwość tworzenia i przekształcania wirtualnych światów przy pomocy pikselowych sześcianów. Niektórzy badacze są zdania, że kreowanie cyfrowych przestrzeni może w pozytywny sposób wpływać na zdolności kognitywne gracza. O ile w podróży nie łatwo znaleźć wymagane miejsce na tradycyjne klocki, tak te w wydaniu elektronicznym powinny świetnie się sprawdzić – wystarczy smartfon lub tablet z zainstalowaną grą. Przed zakupem należy wziąć pod uwagę fakt, iż Minecraft wymaga umiejętności czytania i sprawnego poruszania się w trójwymiarowym otoczeniu – z tego względu gra może być zbyt trudna dla najmłodszych graczy.

Cena: 29,61 zł (Android, Google Play), 6,99 euro (iOS, iTunes), 30,50 zł (Windows Phone, Microsoft Store).

Ograniczenia wiekowe: PEGI 7/ESRB 10+ (strach, umiarkowana przemoc).

Polska wersja językowa: brak.


LEGO Creator Islands

lego

LEGO Creator Islands to gra do pewnego stopnia przypominająca Minecrafta. Głównym zadaniem gracza jest budowanie różnego rodzaju budowli i przedmiotów (np. pojazdów, zwierząt). Jednak w wypadku aplikacji, za którą odpowiada znana firma LEGO, obiekty konstruujemy przy pomocy charakterystycznych klocków. Gracz rozpoczyna zabawę na jednej z wielu dostępnych wysp i w miarę postępów przenosi swoje działania na kolejne wysepki. Aplikacja posiada miłą dla oka grafikę oraz spokojną muzykę. Nawigacja w dużym stopniu opiera się na ikonach i symbolach, a projekty konstrukcji nie są przesadnie skomplikowane. Sporą zaletą opisywanej gry (szczególnie w porównaniu z Minecraftem) jest cena, ponieważ LEGO Creator Islands to gra w pełni darmowa.

Cena: darmowa, do pobrania z Android (Google Play), iOS (iTunes).

Ograniczenia wiekowe: PEGI 3 (dla wszystkich).

Polska wersja językowa: brak.


Lightbot – Programming Puzzles

lightbot

Lightbot – Programming Puzzles to interesująca gra logiczna. Jej twórcy postanowili przygotować aplikację, która uczy podstaw programowania. W grze sterujemy sympatycznie wyglądającym robotem, a celem rozgrywki jest wykonanie określonych ruchów na planszy zbudowanej z kwadratów. Oryginalność opisywanej gry polega na tym, że nawigacja robotem przebiega poprzez poprawne ułożenie kart z komendami (idź do przodu, w lewo, w prawo, skacz itp.). Zdaniem twórców, wykorzystanie takiej mechaniki przybliża dziecku podstawowe pojęcia i koncepcje z zakresu programowania – czyli umiejętności, którą uważa się za coraz istotniejszą dla współczesnych gospodarek.

Cena: 8,72 zł (Android, Google Play), 4,99 euro (iOS, iTunes), 21,50 zł (Windows Phone, Microsoft Store).

Ograniczenia wiekowe: PEGI 3. (dla wszystkich).

Polska wersja językowa: jest.


Tyrannosaurs

tyranosaurus

Czy znacie dziecko, które nie byłoby zafascynowane dinozaurami? Owszem, jakieś się znajdzie, ale spora część wprost uwielbia oglądać książki czy filmy z wielkimi jaszczurami w rolach głównych. Niestety, popkulturowy wizerunek tych gadów jest często mocno oderwany od naukowych ustaleń. Czytanie encyklopedii jest fajne, ale gra Tyrannosaurs może ją z powodzeniem uzupełnić. Jest to aplikacja stworzona przez The Australian Museum i składa się z 22 poziomów, w których ramach gracz poszukuje kolejnych wskazówek na temat dinozaurów z rodziny tyranozaurów. Zabawa polega głównie na manipulowaniu przedmiotami rozsianymi na niewielkiej planszy, a celem jest znalezienie trzech skamielin. Po odnalezieniu wszystkich kości, wyświetla się okno z informacjami na temat danego rodzaju dinozaura. Całości została stworzona przy wykorzystaniu grafiki trójwymiarowej.

Gra Tyrannosaurs to propozycja dla starszych dzieci. Wynika to przede wszystkim z konieczność znajomości języka angielskiego.

Cena: darmowa, do pobrania z Android (Google Play), iOS (iTunes).

Ograniczenia wiekowe: brak oficjalnych, gra raczej dla dzieci w wieku szkolnym (pojawiają się elementy przemocy).

Polska wersja językowa: brak.


Meteor: Math Planet Defense

Meteor

Nauka rachowania nie należy do zajęć wyjątkowo lubianych przez dzieci. Meteor: Math Planet Defense to prosta gra zręcznościowa, w której gracz steruje ogromnym działem, strzelającym… dzielnikami. Celem są nadlatujące meteoryty, a każdy z nich symbolizuje jakaś liczba. Gracz musi neutralizować zbliżające się obiekty, ale szybkość i refleks nie wystarczą w Meteor: Math Planet Defense! W tej grze trzeba jeszcze w miarę szybko liczyć, ponieważ wystrzelenie pocisku z błędnym dzielnikiem sprawia, że meteoryt rośnie – co skutecznie zwiększa szansę na zderzenie i utratę życia (mamy ich trzy, a po stracie zaczynamy zabawę od nowa).

Cena: darmowa, do pobrania z Android (Google Play), iOS (iTunes).

Ograniczenia wiekowe: PEGI 3 (dla wszystkich).

Polska wersja językowa: brak, ale nie powinno to sprawiać problemu ze względu na niewielką ilość tekstu w grze (podstawowe komendy i przyciski).


Endless Numbers

endless numbers

Pozostańmy na moment w tematyce liczb. Endless Numbers to niezwykle kolorowa, pełna różnych efektów dźwiękowych i dziwacznych stworków gra mobilna, której podstawowym celem jest usprawnienie nauki liczebników oraz podstawowych działań matematycznych. Gracz więc przesuwa palcem kolorowe cyfry czy symbole (np. dodawania) w sposób, jaki sugeruje gra. Wszystko jest komentowane przez narratora w języku angielskim, co tylko zwiększa walor edukacyjny Endless Numbers – dziecko poznaje zarówno podstawy matematyki, jak i języka angielskiego. Kolejne poziomy poprzedza krótka animacja, której towarzyszy kwestia narratora, nawiązująca do konkretnej liczby. UWAGA: w darmowej wersji udostępniono tylko pięć początkowych poziomów, kolejne trzeba dokupić w cenie około 30 zł za dwadzieścia plansz lub około 70 zł za całość (100 poziomów).

Cena: częściowo darmowa (tylko pięć pierwszych poziomów), do pobrania z Android (Google Play), iOS (iTunes), Windows Phone (Microsoft Store).

Ograniczenia wiekowe: PEGI 3 (dla wszystkich).

Polska wersja językowa: brak.


Flow Free

free flow

Flow Free to gra logiczna, która zgromadziła ogromną liczbę fanów. Na samym tylko Google Play zarejestrowano ponad 50 milionów pobrań! Zasady rozgrywki są wyjątkowo proste: gracz wybiera jedną z ponad 1000 dostępnych plansz (różnią się rozmiarem i umiejscowieniem punktów) i musi połączyć ze sobą rozmieszczone punkty (kolorowe kropki) w taki sposób, by w żadnym miejscu nie doszło do przecięcia linii łączącej kropki innego koloru. Wydaje się proste? Tylko na pierwszy rzut oka. Najtrudniejsze poziomy mogą wymagać pewnego wysiłku intelektualnego, co powinno wpłynąć pozytywnie na inteligencję wizualno-przestrzenną dziecka. W grze udostępniono dwa tryby rozgrywki: standardowy oraz gry na czas (time trial). Ze względu na zróżnicowany poziom trudności po Flow Free mogą sięgnąć dzieci w różnym wieku.

UWAGA: w grze pojawiają się reklamy graficzne (o zmieniającej się treści) w formie prostokątnego baneru oraz w wersji na cały ekran. Niestety nie można ich wyłączyć, a dziecko może z łatwością w nie kliknąć (co prowadzi do otwarcia strony www w przeglądarce internetowej).

Cena: darmowa (z reklamami), do pobrania z Android (Google Play), iOS (iTunes), Windows Phone (Microsoft Store). 

Ograniczenia wiekowe: PEGI 3 (dla wszystkich).

Polska wersja językowa: brak.


Toca Kitchen 2

toca_kitchen_2-hero-1024x409

Na koniec chcę Wam zaproponować Toca Kitchen 2 – niezwykle urokliwą grę, w której wcielamy się w postać „mistrza” domowej kuchni. Na początku zabawy gracz wybiera jedną z trzech dostępnych postaci (kobieta, mężczyzna i stworek bliżej nieokreślonego gatunku), której następnie serwuje kolejne „smakołyki”. Kreatywność dziecka nie jest tutaj ograniczana. W lodówce znajdziemy dziesiątki produktów, a dodatkowo mamy dostęp do kuchni, gdzie można smażyć, gotować i miksować dostępne towary. Każdy z trzech bohaterów ma odmienne preferencje kulinarne (np. kobieta nie zje nieusmażonej kiełbaski, a mężczyzna wręcz przeciwnie – zjada, po czym oblizuje wargi). Toca Kitchen 2 powinna zapewnić dziecku kilka godzin kreatywnej zabawy. Wydaje się, że w przypadku tak ładnej (wykonanej w kolorowej grafice 3D i świetnie animowanej) i dobrze zaprojektowanej (sterowanie jest intuicyjne, doskonale przystosowane do ekranów dotykowych) gry nie będzie z tym problemu.

Cena: darmowa tylko na Androidzie, do pobrania z (Android, Google Play), 2,99 euro (iOS, iTunes), 4,50 zł (Windows Phone, Microsoft Store).

Ograniczenia wiekowe: PEGI 3 (dla wszystkich).

Polska wersja językowa: brak.


Przedstawione gry świetnie spełnią swoją funkcję nie tylko w trakcie wakacyjnego wyjazdu. Mogą z pewnością zagościć na smartfonie czy tablecie dziecka na dłuższy okres – w końcu dzieci zazwyczaj nie robią sobie wakacji od gier. Trzeba o tym pamiętać, szczególnie w przypadku urządzeń mobilnych, gdzie dostęp do gier jest stosunkowo łatwy, a z racji ogromnej ilości tego typu aplikacji łatwo wpaść na produkcje nieodpowiednie dla dzieci.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ