Rapael Smart Glove: poznajcie rękawicę, która leczy za pomocą gier!

dsc00170-2-1200x630-cCo powstanie z połączenia potrzeb rehabilitacyjnych pacjentów, nowoczesnej medycyny i gier komputerowych? Rapael Smart Glove, czyli inteligentna rękawica, która w warunkach domowych pozwala na rehabilitację osoby po udarze mózgu za pomocą specjalnie przygotowanych gier komputerowych. Tak, urządzenie jest już dostępne w Polsce!

Jak działa Rapael Smart Glove?

Rapael Smart Glove to inteligentna rękawica stworzona przez południowokoreański start-up medyczny Neofect. Urządzenie powstało z myślą o osobach z neurologicznymi urazami rąk i nóg, zwłaszcza tych po udarze mózgu.

Rekawica zawiera system o biologicznym sprzężeniu zwrotnym. W futurystycznie wyglądającej rękawicy znajdują się czujniki, które za pomocą Bluetooth komunikują się z oprogramowaniem komputerowym. Po założeniu rękawicy chory może grać w specjalnie przygotowane gry komputerowe, które stymulują czynności z życia codziennego.

Podczas gry, a raczej treningu, pacjent uczy się “na nowo” podnoszenia, wlewania, krojenia, chwytania w locie czy ściskania przedmiotów. Trening odbywa się pod opieką terapeuty lub w uproszczonej wersji urządzenia – w domowym zaciszu.

Rehabilitacja w domu wymaga oczywiście od terapeuty wcześniejszego skonfigurowania urządzenia, a od pacjenta oczywiście regularnego treningu. Ewentualne zmiany w planie rehabilitacji, w zależności od postępów pacjenta, można wprowadzić w każdej chwili podczas wizyty kontrolnej.

Gry, a raczej minigierki, które ma do wyboru pacjenci nie są oczywiście światowymi produkcjami, jednak dzięki swojej prostocie i zastosowaniu mechanizmów punktowych idealnie urozmaicają codzienną rehabilitację.

Twórcy starają się, aby do systemu średnio raz na trzy miesiące dodawana była nowa gra.

Rapael Smart Glove już w Polsce!

W Polsce z inteligentnej rękawicy korzystają trzy ośrodki:  Ośrodek Medyczny DMP w Lublinie, Sanatorium Włókniarz w Busku-Zdrój i placówka ARTMED w Nowym Sączu. Zakup jednej rękawicy to dla ośrodka zdrowia koszt rzędu kilkuset tysięcy dolarów.

Szczęśliwie Neofect w ubiegłym roku otworzyło przedstawicielstwo w Warszawie. Firma zakłada, że w Polscewypożyczanie rehabilitacyjnych rękawic do domu będzie możliwe najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. W Stanach Zjednoczonych wypożyczenie Rapael Smart Glove do użytku domowego kosztuje 99 dolarów miesięcznie.

Jeśli w podobnej cenie pacjent będzie mógł wypożyczyć rękawicę w Polsce, to znacznie obniży do koszty rehabilitacji i co więcej – możliwe, że skróci się czas rehabilitacji. Amerykańscy pacjenci chwalą sobie możliwość częstych ćwiczeń o dowolnej porze dnia. To z pewnością pomaga w powrocie do zdrowia.

Co więcej, według badań przeprowadzonych w Korei, połączenie terapii klasycznej i przy udziale inteligentnej rękawicy znacznie zwiększa efektywność terapii. Pacjenci szybciej niż w przypadku terapii klasycznej, w szpitalu, otrzymują widoczne rezultaty.

Inteligentna rękawica otrzymała już prestiżowe wyróżnienie dla innowacji –  CES Innovations Awards Honoree 2017. Rapael Smart Glove oczywiście posiada europejską normę dla produktów medycznych i prawo do znaku gwarancyjnego Wspólnoty Europejskiej, co poświadcza, że urządzenie jest w pełni bezpieczne w użytku.

To już kolejna przypadek, w których gry komputerowe bezpośrednio zostają wykorzystane do ratowania życia i leczenia chorych (klik i klik). Czekamy na kolejne dobre wiadomości i mocno trzymamy kciuki za innowacje!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ