Wybieramy sprzęt do grania

Stacjonarny, laptop, konsola a może po prostu coś “przenośnego”? Na czym grać i z jakim wydatkiem będzie wiązał się zakup danej platformy do gier? Jeśli inwestować, to w jaki sprzęt?

Technologiczne artykuły mają to do siebie, że się starzeją. Stąd nasze zestawienie z 2014 roku z biegiem czasu staje się coraz mniej przydatne. Czas na odświeżenie. Ta sama formuła, nowe realia, nowy sprzęt. Zaczynajmy.

Komputer stacjonarny

Cena: w okolicach 5000 złotych możemy mieć niezłej jakości sprzęt

Cena gry: nowe od 100 do 250 złotych. Starsze często poniżej 50 złotych. Bardzo dużo cyfrowych promocji z dużymi obniżkami.

Komputery stacjonarne stają się coraz rzadszym zjawiskiem. Do pracy kupujemy obecnie głównie laptopy, które do większości zastosowań wydają się w zupełności wystarczać. Właściwie istnieją obecnie dwie grupy, które nadal korzystają z komputerów stacjonarnych: profesjonaliści potrzebujący bardzo mocnych sprzętów (np. graficy 3D) oraz gracze.

Komputer stacjonarny: zalety

Po co komukolwiek zajmująca wiele miejsca wieża? Kluczowa jest tu wydajność oraz możliwość rozbudowy. W komputerze stacjonarnym bez problemu wymienimy kartę graficzną na mocniejszą, zamontujemy dodatkowe chłodzenie lub wymienimy monitor na większy. Zepsuta klawiatura? Nie trzeba jechać do serwisu, który rozkręci laptopa i zamontuje nam to samo za 500 złotych. Sami rozkręcamy zepsutą klawiaturę w celach edukacyjnych, a jak czyszczenie i dmuchanie nic nie da, kupujemy nową. Komputery stacjonarne są też z reguły wydajniejsze od laptopów. Więcej miejsca na podzespoły oznacza, że możemy cieszyć się “pełnymi” wersjami procesorów i kart graficznych, a nie okrojonymi, mobilnymi. Ponadto, lepsze chłodzenie, a co za tym idzie, niższe temperatury pracy sprzętu oznaczają, że wolniej się on zużywa.

Kupując komputer pamiętajmy, że im mocniejsze wybierzemy podzespoły, tym dłużej nam one posłużą bez konieczności wymiany. W większości przypadków nie ma się co jednak porywać na sprzęt z najwyższej półki. Dwukrotnie wyższa cena nie zawsze oznacza dwukrotnie wyższą wydajność. Dobrze jest przy kupnie komputera do grania spojrzeć na pudełka kilku najnowszych, najbardziej zaawansowanych graficznie gier. Znajdziemy tam minimalne i rekomendowane wymagania sprzętowe. Jeśli komputer, który kupimy, spełnia te rekomendowane dla gier dzisiejszych, to najprawdopodobniej przez kilka najbliższych lat będzie spełniał przynajmniej wymagania minimalne najnowszych gier.

Komputer stacjonarny pozwala na dużą wszechstronność – jest sprzętem zarówno do gier jak i do pracy oraz codziennego użytku. Gry na PC są najtańsze na rynku a wybór jest olbrzymi. Na PC znajdziemy też sporą ilość tytułów free to play, a część popularnych tytułów, jak Counter-Strike, League of Legends czy niemalże wszystkie gry strategiczne dostępne są tylko na PC, nie na konsolach.

Komputer stacjonarny: wady

Do wad stacjonarki należy starzenie się sprzętu – właściwie co chwilę moglibyśmy dokupować do niego podzespoły. Nie wystarczy kupić tylko jednostki centralnej. Musimy też mieć monitor… albo trzy. Klawiatura, myszka, głośniki lub słuchawki… Docelowa cena zestawu może się w ten sposób łatwo podwoić. Nie sposób też nie wspomnieć o tym, że trudno z komputerem stacjonarnym podróżować.

Laptopy do gier i nie tylko

Cena: od dwóch do kilkunastu tysięcy złotych.

Cena gry: nowe od 100 do 250 złotych. Starsze często poniżej 50 złotych. Bardzo dużo cyfrowych promocji z dużymi obniżkami.

Coś, co mamy prawie w każdym domu. Laptopy dzielą się już obecnie na podkategorie. Notebooki do generalnego użytku charakteryzują się dużą rozpiętością jeśli chodzi o możliwości – niektóre ledwo odpalą przeglądarkę internetową, inne poradzą sobie z całkiem zaawansowanymi grami. Ultrabooki są cieniutkie i leciutkie, jednak służą głównie do lekkiej pracy w biegu, gdy oczekujemy wydajnej baterii do przeglądania internetu i sprawdzania e-maili. Za wysoką wydajność w przypadku ultrabooków trzeba już słono zapłacić. Ostatnią podkategorią są laptopy dla graczy (tzw. laptopy gamingowe). Zgoła odwrotność ultrabooków. Duże, ciężkie, z zaawansowanymi systemami chłodzenia, często siedemnastocalowymi ekranami i bardzo mocnymi podzespołami. Ich cena potrafi jednak wgnieść w fotel.

Laptop dla gracza: czy warto?

Główną zaletą laptopów jest ich zwarta konstrukcja i mobilność. Nie musimy do nich dokupować dużej ilości urządzeń peryferyjnych. Choć siedmiokilogramowe laptopy dla graczy może nie są kwintesencją poręczności, to jednak nadal da się je teoretycznie włączyć jadąc pociągiem i w coś pograć. Jeśli jednak potrzebujemy aż tak mocnego sprzętu to warto się zastanowić, czy lepszym wyborem nie będzie komputer stacjonarny, który przy podobnej wydajności będzie zauważalnie tańszy.

Rynek gier wygląda w przypadku laptopów identycznie, jak w przypadku stacjonarek. Musimy jednak dokładniej przyglądać się wymaganiom sprzętowym – laptopom z reguły może być trudniej je spełnić. Jeśli jednak nie oczekujemy, że wszystkie najnowsze gry będą nam śmigać w 60 klatkach na sekundę, a skupiamy się raczej na kilkuletnich tytułach lub gatunkach, które nie wymagają olbrzymiej mocy sprzętu (większość strategii turowych na przykład), laptop w okolicach 3-4 tysięcy złotych powinien bez większego problemu nam dobrze służyć. I wykorzystamy go nie tylko do gier.

Pamiętajmy, że systemem operacyjnym obsługującym najwięcej gier, zarówno w przypadku laptopów jak i komputerów stacjonarnych, jest popularny Windows. Kupując produkty firmy Apple lub stawiając na naszych komputerach Linuxa musimy liczyć się z ograniczoną gamą gier.

Konsole stacjonarne: PS4 i PS4 Pro / Xbox One X i Xbox One S

Cena: 1300 / 1700 złotych

Cena gry: nowe od 289 złotych, starsze i używane nawet do 50 złotych. Dużo cyfrowych promocji z dużymi obniżkami.

Obecnie trudno już dostać konsole starszej generacji (PS3 i Xbox 360), a ich producenci powoli przestają je wspierać. Dlatego choć w 2014 była to jeszcze dość sensowna, budżetowa opcja, dzisiaj należy się raczej skupić na obecnej generacji. Szczególnie, że występuje w dwóch odmianach.

Rynek konsol charakteryzuje się tym, że z biegiem czasu sprzęt ten starzeje się i zaczyna coraz bardziej odbiegać od najnowszych komputerów. Dlatego też zarówno Sony jak i Microsoft wydały odświeżone wersje swoich najnowszych konsol. Co jednak ciekawe – różnice pomiędzy tymi wersjami nie są zauważalne.

Którą konsolę wybrać: PS4 czy Xbox One?

Obie mają bardzo, ale to bardzo zbliżone możliwości, a biblioteka tytułów pokrywa się w jakichś 90%. Zdecydowanie popularniejszą konsolą w obecnej generacji jest PS4. Dlaczego? Jest to prawdopodobnie kombinacja kilku aspektów – ekskluzywne tytuły dla tej konsoli mogły przypaść do gustu szerszej publiczności, do PS4 można dokupić hełm VR, a do Xboxa nie, Microsoft przegrał wstępną batalię marketingową przy wprowadzaniu konsol na rynek. Szala przechyla się tu trochę na korzyść PS4, jednak jeśli nie interesuje nas technologia VR (która nadal jeszcze, od kilku lat, powoli raczkuje), a ekskluzywne tytuły PS4 nas nie interesują, to Xbox sprawi nam tyleż samo radości.

Czy warto kupić PS4 PRO i Xbox One X?

Xbox One X i PS4 Pro oferują możliwość wyświetlania obrazu w jakości 4k, jednak żeby tego uświadczyć, gra też musi obsługiwać tę rozdzielczość oraz musimy mieć kompatybilny telewizor. Ponieważ wszystkie gry na PS4 mają działać na obu wersjach konsoli Sony, a wszystkie gry na Xbox One mają działać na obu wersjach konsoli Microsoftu, twórcy gier często tworzą po prostu jedną wersję, która z powodzeniem zadziała na słabszej wersji konsoli.

Jeśli więc jesteście w stanie dopłacić 400 złotych za to, że czasami będziemy mieli trochę płynniejsze wrażenia z gry, a w przypadku PS4 chcielibyśmy zainteresować się również hełmem do VR (wirtualnej rzeczywistości), to kupujcie PS4 Pro lub Xbox One S. Jednak w większości przypadków powinniście być zadowoleni z wersji tańszej.

Należy też pamiętać, że aby cieszyć się rozgrywką przez sieć, w przypadku obu konsol musimy płacić niewielki miesięczny abonament. Co jednak fajne, abonament ten daje nam co miesiąc nowe darmowe gry – często są to popularne, lubiane tytuły.

Nintendo Switch

Cena: 1350 złotych

Cena gry: około 240 złotych, starsze dość mocno trzymają cenę. Cyfrowe promocje raczej w granicach 20-30%.

Nintendo wypuściło swoją konsolę nieco później niż Microsoft i Sony. I jest to konsola dość wyjątkowa. Nie konkuruje na polu mocy urządzenia, a sposobu, w jaki się gra.

Switch to konsola łącząca w sobie zalety konsoli stacjonarnej i przenośnej. Tablet z podłączonymi do niego dwoma padami zwanymi joyconami świetnie działa jako konsola mobilna. Jeśli włożymy go jednak do podłączonej do telewizora stacji dokującej, w ciągu sekund możemy kontynuować rozgrywkę na dużym ekranie.

Idea joyconów pozwala na wielką elastyczność. Mogą one działać podłączone do konsoli lub trzymane niezależnie w rękach. W wiele tytułów można grać używając obu samodzielnie lub oddając jeden z nich osobie siedzącej obok. Poręczna nóżka z tyłu tabletu pozwala nam po prostu postawić go na stoliku, podłodze, ławce, kamieniu i grać razem z rodzeństwem czy partnerem. Ta niesamowita wolność użytkowania czyni ze Switcha niezwykle ciekawy produkt.

Nintendo Switch: konsola przyjazna dzieciom

Nintendo jest też firmą przyjazną dzieciom. Nie tylko produkuje konsole, ale też sama tworzy  wysokiej jakości gry, które w większości są odpowiednie nawet dla bardzo małych dzieci. Nintendo stawia też na wspólne granie na kanapie, nie tylko granie przez sieć z ludźmi, których nie widzimy lub nawet nie znamy. Nie sposób też nie wspomnieć o świetnej aplikacji mobilnej pozwalającej na kontrolę, w co gra dziecko i ile czasu spędza z konsolą.

Jeśli miałbym wskazać konsolę, która jest najbardziej rodzinna, Switch wygrywa bezapelacyjnie. Tak, jest to sprzęt, który przegrywa z PS4 i Xbox One jeśli chodzi o czystą moc obliczeniową, jednak nie bez powodu wszyscy twórcy gier rzucają się obecnie, żeby wydać swoją grę na Switcha. Nawet, jeśli odbędzie się to kosztem jakości grafiki. Obecnie Switch może pochwalić się już całkiem porządnym zestawem tytułów, a już z pewnością najlepszą biblioteką gier odpowiednich dla młodszych dzieci.

Nintendo Switch: wady

Są oczywiście też wady tego systemu. Gry są drogie, Nintendo nie umie w wyprzedaże i w ogóle w funkcjonalności online. Tu również płacimy drobny abonament miesięczny za możliwość gry przez sieć, jednak nie dostajemy w bonusie gier co miesiąc. Zamiast tego, dostajemy dostęp do skromnej obecnie biblioteki klasycznych gier z pierwszej konsoli Nintendo – NES (w Polsce odpowiednikiem NES był Pegasus).

Co lepsze: Komputer czy konsola?

Różnice się powoli zacierają. Konsole są tańsze, mają jednak droższe gry. Dużą zaletą konsol nadal jest to, że nie musimy się zastanawiać, jakie wymagania sprzętowe ma gra. Po prostu ją instalujemy i gramy. Zwolennicy wyższych rozdzielczości, większych ilości klatek na sekundę, którym nie przeszkadza, że się czasami coś zawiesi, zawsze będą jednak optować za komputerem stacjonarnym, niekoniecznie laptopem.

Poniżej znajdziecie konkretne propozycje:

 1. Konsola Playstation 4 Slim, w zestawie z jednym padem, 500 GB, cena: 1360 zł
 2. Konsola XBox One X, w zestawie z grą Fallout76 i jednym padem, 1 TB, cena:  1699 zł
 3. Konsola XBox One S, w zestawie z grą Forza Horizon 3 i jednym padem, 500 GB, cena: 989 zł
 4. Konsola Playstation 4 PRO, w zestawie z jednym padem, 1 TB, cena: 1949 zł
 5. Konsola Nintendo Switch, w zestawie z grą Diablo 3 i kontrolerem Diablo 3 Limited Edition, cena: 1599 zł
 6. Laptop gamingowy Lenowo Legion Y520-15IKBN, i7-7700HQ, 15.6″, 16 GB RAM, 2 TB + 128 GB, GTX1050, Windows 10 , cena: 4399 zł

Konsole mobilne, telefony i tablety

Cena: od 200 do kilku tysięcy złotych

Cena gry: od darmowych po 250 złotych

Nie sposób pominąć w tym zestawieniu rozbudowanego rynku mobilnego oraz konsol przenośnych, do których nie należy jedynie Nintendo Switch. Niesłychaną zaletą tych systemów jest ich wszechstronność – grać możemy wszędzie, nie blokując innym narzędzia pracy lub telewizora. Jeśli jest nam gdzieś za głośno, za ciepło czy za jasno, możemy po prostu wstać i przenieść się z grą gdziekolwiek. Ponieważ jednak niedawno aktualizowaliśmy artykuł w pełni poświęcony mobilnemu graniu, po więcej szczegółów na ten temat odsyłam tutaj:

Wybieramy konsolę przenośną [aktualizacja]

W skrócie: to jaki sprzęt do grania?

Jeśli cena oraz ilość zajmowanego miejsca nie grają roli, najlepszym wyborem zawsze będzie dobrej klasy komputer PC. Nawet, jeśli chcemy grać na dużym ekranie, wystarczy podłączyć komputer do telewizora za pomocą kabla HDMI. PC nigdy nie będzie jednak wyborem najwygodniejszym.

Laptop jest dobrą alternatywą dla graczy oczekujących dużego wyboru gier, ale nie nastawionych na najnowsze, najbardziej wymagające tytuły.

Dla poszukiwaczy dedykowanego dla gier sprzętu, ceniących sobie wygodę i nie chcących martwić się o sterowniki, opcja konsoli jest znacznie bardziej optymalna, a bogactwo tytułów w niczym nie ustępuje tu rynkowi gier na PC. Najbardziej godną polecenia obecnie konsolą wydaje się Nintendo Switch (a w przypadku rodzin z młodszymi dziećmi w ogóle nie ma tu konkurencji), na drugim miejscu plasuje się PS4, a niedaleko w tyle Xbox One. W większości przypadków można sobie odpuścić dopłacanie za mocniejsze wersje tych dwóch ostatnich konsol.

Jeśli cenimy sobie wygodę i mobilność, warto przyjrzeć się konsolom przenośnym lub mocniejszym telefonom, pozwalającym na odpalenie nieco bardziej wymagających gier.

 

Zdjęcie główne: Nxssym, Unsplash

2 KOMENTARZE

 1. Super artykuł 😀
  Jedynie mam dwa zastrzeżenia do sekcji o switchu, bo z tego co śledziłem to zdarzały się już całkiem miłe promocje na indyki, a nawet i tytuły AAA które grubo przekraczały wskazane 20-30%, sam fakt że konsola ma chyba niespełna 2 lata robi swoje, wydaje mi się, że w tym okresie na ps4 i xbox one podobnie to wyglądało, pewnie się jeszcze rozhulają 😛
  I drugi zarzut/nie zarzut, po wskazaniu switcha jako konsoli najbardziej rodzinnej, jako propozycję kupna wskazujecie wersję z Diablo, czyli tytułem 16+, a przecież tyle tytułów jest bardziej odpowiednich 😛
  Ale czepiam się, mam nadzieje że autor nie będzie zły bo artykuł naprawdę na wysokim poziomie merytorycznym i miło się czyta, tak trzymać ^ ^

  • Hej! Dzięki za miłe słowa. Odnośnie zastrzeżeń – dzisiaj wszedłem na sklep Nintendo i rzeczywiście zobaczyłem kilka tytułów w zakresie 50-70% zniżki. Niestety, są to raczej drobne indyki z wyjściową ceną grubo poniżej 100 złotych i metascore w zakresie 50-70. Z jednym wyjątkiem – Crypt of the Necrodancer, ale jak wiadomo, jedna jaskółka wiosny nie czyni. Nie uświadczymy tu jeszcze soczystego AAA sprzed paru lat za 50 złotych a i co lepsze indyki (Super Meat Boy) też zniżkują się w granicach 30%. Dlatego jak na początku tknęło mnie, żeby wyedytować artykuł, to jednak po namyśle stwierdziłem, że to chyba jednak jeszcze nie czas. Może za rok-dwa rzeczywiście będzie podobnie, jak u Sony czy Microsoftu, ale trzeba też spojrzeć na starsze konsole Nintendo: gry bardzo mocno trzymają tam cenę, niezależnie od wieku. Odnośnie zaś zestawu z Diablo – może to świąteczne promocje, może to właśnie ten zestaw jest teraz najbardziej promowany, ale trudno znaleźć w tej chwili sensowny link do bundle z czym innym. Gdyby na rynku nadal był powszechny zestawik z Mario Kart, z pewnością wybralibyśmy jego 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ