Słówko tygodnia: FPS

co-oznacza-skrot-fps-slowko-tygodnia-fpsW świecie gier słowo FPS ma dwojakie znaczenie. Odnosi się tak samo do typu gry jak i powodu, dla którego twoje dziecko coraz częściej przebąkuje o podrasowaniu sprzętu, bo nie może w pełni cieszyć się super grafiką w nowej grze.

FPS to first-person shooter, czyli gatunek gry wideo, w którym widzimy świat oczami bohatera (z perspektywy pierwszej osoby), a głównym elementem mechaniki gry jest strzelanie do różnego typu celów. Trzeba pamiętać, że nie każda “strzelanka” to FPS (istnieją strzelanki z widokiem zza pleców bohatera) i nie każda gra z widokiem z pierwszej osoby będzie FPSem (np. seria Portal, która nie polega na strzelaniu mimo bardzo strzelankowego wyglądu).

FPS jest w tej chwili jednym z najpopularniejszych typów gier na świecie. Potwierdzają to wysokie wyniki sprzedaży w 2013 roku takich tytułów jak: Call of Duty: Ghost, Bioshock: Infinite, czy Battlefield 4 – z pewnością w któryś z tych tytułów grało twoje dziecko. Ponoć w Call of Duty gra każdy, a z pewnością ogromna ilość dzisiejszych gimnazjalistów, choć ze względu na tematykę oraz mechanikę powinien po nią sięgać dopiero szesnastolatek. FPS to gry, które są najczęściej nielegalnie pobierane z sieci – w tym momencie wyjaśnia się tajemnica skąd na rodzinnym komputerze znalazł się najnowszy Wolfenstein przeznaczony dla pełnoletnich graczy. Najgłośniejsze tytuły FPS często nastawione są na tryb multiplayer (rozgrywka dla wielu osób przez sieć) – przeciwnikami stają się tutaj gracze z całego świata.

FPS (frames per second) to także miara prędkości wyświetlanych obrazów, ilość klatek na sekundę. W przypadku gier to bardzo istotny parametr: im wyższy, tym obraz jest płynnieszy, nie mamy tak zwanych lagów graficznych. Kiedy ilość klatek na sekundę jest niska, mamy wrażenie, że obraz ma czkawkę. W grach minimalna ilością fps uważana za pozwalającą na płynną rozgrywkę jest 30 klatek na sekundę. Ludzkie oko jest w stanie odebrać do 60 klatek na sekundę i taka wartość uważana jest za idealną do gier. Mimo to, profesjonalni gracze zawsze potrzebują jak najwyższej wartości. W sytuacjach, gdy czas reakcji jest kluczowy, wartość FPS w okolicach 200 jest bardzo pożądana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ