Slang w grach: frag

co-to-jest-frag-slang-fragSpopularyzowane podczas wojny w Wietnamie słowo znalazło zastosowanie w grach typu shooter (strzelankach, głównie FPS). Co tak naprawdę oznacza?

Frag jest punktem, który otrzymujemy za wyeliminowanie przeciwnika w grach wieloosobowych (multiplayer) w rozgrywce typu każdy z każdym (deathmatch) lub drużyn między sobą (team deathmatch). Ilość zdobytych fragów determinuje wynik rozgrywki. Fragi zdobywamy za eliminację przeciwnika, a tracimy samemu się “zabijając” (np. używając rakietnicy naprzeciwko ściany). Można też mówić o defragowaniu przeciwnika, czyli doprowadzaniu do sytuacji, w której ta osoba sama się eliminuje. Przykładowo siła rzuconego przez nas granatu jest tak silna, że zrzuca przeciwnika w przepaść. Granat nie jest w tym przypadku bezpośrednią przyczyną “śmierci” przeciwnika, jest nim przepaść. Stąd napastnik nie otrzymuje fraga, ale ofiara go traci.

Od słowa frag utworzono czasownik – fragować, który oznacza proces eliminacji wrogiej jednostki. Fragowanie ma swoją genezę w amerykańskim słownictwie militarnym, gdzie fragging oznaczało akt zabijania żołnierzy z własnych oddziałów najczęściej za pomocą granatów odłamkowych, aby wyglądało to na wypadek. Samo słówko fragging pochodzi właśnie od  fragmentation grenade, czyli granatu odłamkowego.

Świat gier chętnie zaadaptował fragowanie jako słówko trafniej opisujące eliminację przeciwnika w grze. Obecnie w strzelankach (shooterach) używane jest zamiast pejoratywnych określeń: “zabijania” i “mordowania”. W grze nikt nie ginie na dobre, a znana nam definicja śmierci nie znajduje tutaj zastosowania. W grach nie umieramy, nasz awatar zawsze “odradza się” (tzw. respawn, czyli dosłownie ponowne pojawienie się postaci).

Fragowanie jest idealnym przykładem tego, jak gracze nawet w z założenia brutalnych grach skupiają się przede wszystkim na elemencie rywalizacji. Gracze fragują, nie zabijają. Profesjonalni gracze często modyfikują grę, wyłączając animacje krwi i upraszczając modele postaci. Dzięki temu rozgrywka jest bardziej czytelna i przypomina raczej strzelanie do sylwetek na strzelnicy niż do ludzi. Shootery takie jak Counter-Strike czy Quakegrami turniejowymi. Fragi nie są utożsamiane z zabijaniem, lecz zdobywaniem punktów. Dzięki fragom z łatwością można prowadzić statystyki i doskonalić swoje wyniki w potyczkach z innymi graczami.

frag scoreboard
Tablica wyników w grze Counter Strike

ZOSTAW ODPOWIEDŹ