MouseCraft, czyli szalony kot i jego puzzle

recenzja-gry-mousecraftStworzona przez polskie studio Crunching Koalas gra MouseCraft łączy w sobie to, co lubimy najbardziej w grach takich jak Tetris oraz logiczno-zręcznościowych. Jednocześnie MouseCraft jest tak ciekawym i oryginalnym tytułem, że aż koniecznym do polecenia wszystkim – bez względu na wiek. Muszę przyznać, że przydałby się tu znaczek “dobre, bo polskie”. 🙂


PEGI: 3

Oznaczenie ze względu na treść: PEGI nie znalazł nic, przed czym należałoby ostrzec rodziców. zGRAna również nie ma zastrzeżeń.

Testowana na: PC

Dostępna na platformy: PC, PS 3, PS 4, PS Vita

Język gry: polski

Ocena według metacritic: 68-72/100. Główne zarzuty w stosunku do gry to jej niewielki poziom skomplikowania i długość. Owszem, osobie dorosłej, która lubi rozwiązywać łamigłówki przejście gry zajmie nie więcej niż 4-5 godzin. Jednak dla dziecka będzie to o wiele dłuższa rozgrywka.

Cena: około 50 zł

Kup grę na GOG.com


Celem gry (i każdej planszy z osobna) jest przeprowadzenie myszek do sera przy pomocy dostępnych klocków o różnych właściwościach. To pozwoli kociemu naukowcowi Schrödingerowi ziścić marzenie o zbudowaniu maszyny napędzanej przez myszy. Ta nieskomplikowana fabuła w zupełności wystarcza, aby wciągnąć gracza w rozgrywkę.

Każdy etap wymaga przemyślenia trasy, tak aby bezpiecznie doprowadzić myszy do celu i przy okazji zebrać jak najwięcej bonusów z planszy. Jednak droga do sera najeżona jest pułapkami – i to zadaniem gracza jest wytyczenie trasy poprzez umiejętne ustawienie dostępnych klocków. Początkowe plansze-etapy dokładnie tłumaczą graczowi wszystkie elementy mechaniki gry – nie zostajemy zarzuceni informacjami czy wrzuceni w świat gry bez przygotowania. Nowe funkcjonalności wprowadzane są stopniowo i zawsze dokładnie wyjaśniane. W grze co prawa nie znajdziemy klasycznych podpowiedzi, jednak każde podjęte działanie możemy cofnąć i w ten sposób zmodyfikować oraz poprawić eksperyment (ułożenie klocków czy wypuszczenie myszek z klatki). To niewątpliwy plus gry MouseCraft. Najmłodsi odbiorcy w łatwością zrozumieją mechaniki i granie obejdzie się bez nieprzyjemnego uczucia frustracji. Z każdą kolejną planszą wzrasta poziom trudności i zasad, o których powinniśmy pamiętać przy planowaniu trasy dla myszek.

Gra stwarza doskonałą okazję do zabawy przez wiele godzin. Możemy grać w dwóch trybach: klasycznym (tzw. puzzle) oraz arcade, gdzie przede wszystkim trzeba działać szybko i sprawnie. Gdyby jednak po przejściu 200 poziomów przygotowanych przez studio Crunching Koalas pozostał niedosyt, gra oferuje możliwość tworzenia własnych plansz. To proste narzędzie zapewnia kolejne godziny gry i możliwość testowania pomysłów oraz rozwijania kreatywności przy tworzeniu eksperymentalnych plansz dla myszek.

Kolorowe plansze i umiejętne przedstawienie mechaniki gry czyni MouseCraft idealną propozycją dla najmłodszych odbiorców. Z pewnością odpowiednio pogłówkują, zanim uda im się doprowadzić myszki do sera. A i dorośli obserwując rozgrywkę dziecka z pewnością wciągną się w szukanie drogi do jak najlepszego ukończenia każdej planszy. MouseCraft to bardzo dobrze zaprojektowana łamigłówka logiczna. Jest przyjemnym ćwiczeniem dla mózgu: rozwija logiczne i kreatywne myślenie, czyli jedne z kluczowych kompetencji przyszłości, o których często zapomina się podczas tradycyjnych zajęć prowadzonych w szkołach. Proste animacje, przyjemna dla oka grafika oraz intuicyjna mechanika gry sprawiają, że istotnie – nawet trzylatek będzie miał niezłą zabawę z tworzenia tuneli i omijania pułapek zastawionych przez kociego naukowca.

Zapowiedź gry Mousecraft:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ