Powstaje pierwsza w Polsce klasa dla e-sportowców i twórców gier!

pierwsza-klasa-esportowa-w-polsceW Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzyn-Koźlu od przyszłego roku szkolnego uczniowie będą się kształcić w zawodzie technika informatyka o specjalizacji “tworzenie gier i e-sport”!

W USA powstają uniwersytety kształcące nie tylko projektantów czy programistów gier wideo, ale również profesjonalnych graczy. W Korei Południowej e-sport jest praktycznie sportem narodowym. Na świecie szkoły przygotowujące przyszłych twórców gier czy profesjonalnych graczy są już normą. W Polsce jednak klasa zaproponowana przez technikum z Kędzierzyn-Koźla jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem, które nie pozostanie jedynie w sferze pomysłów i marzeń. To pierwsza tego typu publiczna szkoła techniczna, która zdecydowała się podjąć zadania kształcenia zawodowego (czyli już od 15-16 roku życia), w zakresie tworzenia gier i e-sportu.

Na zajęciach profilowanych, uczniowie będą zdobywać wiedzę z zakresu grafiki, programowania, czy konserwacji i ulepszania sprzętu. W programie znajdują się między innymi zajęcia z obsługi silników gier (Unity 3D, Unreal Engine) oraz pracy w programie Workshop.

Technikum chce utworzyć 30-osobową klasę, w której przynajmniej połowa osób wyrazi chęć kształcenia umiejętności e-sportowych. To pozwoli na stworzenie przynajmniej trzech pięcioosobowych drużyn e-sportowych: turniejowej i dwóch rezerwowych. Zajęcia teoretyczne oraz treningi drużyn miałyby odbywać się po lekcjach. Pierwszą grą, w której szkoła chce rozwijać uczniów, jest Counter Strike GO (PEGI 16). To ona wygrała w sondażu przeprowadzonym wśród uczniów. Jednak pomysłodawca klasy, nauczyciel przedmiotów informatycznych Adam Bugiel, nie wyklucza wprowadzenia w następnych latach kolejnych tytułów do e-sportowych treningów.

Obecnie technikum czeka na niezbędne zezwolenia od Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz dotacje na innowacyjne pomysły. Do tej pory zainteresowanie współpracą wyraziły dwie organizacje e-sportowe: polskie Black Ravens oraz niemieckie myRevenge. Co cieszy, szkoła nadal jest otwarta na propozycje współpracy i wsparcie merytoryczne ze strony profesjonalnych graczy oraz twórców gier.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu ze szkołą: esport@zstio.net. ZSTiO życzymy wytrwałości w realizacji pomysłu!

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ