Gracze mają więcej szarych komórek i lepsze zdolności kognitywne

gracze-maja-wiecej-szarych-komorek-gry-wyniki-badanOd dłuższego czasu w świecie naukowców wiadomym było, że gracze profesjonalni mają dużo lepsze zdolności poznawcze od osób, które nie sięgają po gry wideo. Jednak zespół badaczy pod kierownictwem Dezhong Yao postanowił dodatkowo sprawdzić, czy istnieją widoczne i istotne różnice w pracy mózgu e-sportowców i graczy. 

Naukowcy porównali skany pracy mózgu grających w gry akcji (ang. AVG – Action Video Games): 27 profesjonalistów i 30 amatorów. Skany koncentrowały się na fragmencie płatu kory mózgowej odpowiedzialnym za percepcję, zdolności motoryczne oraz kognitywne. Na tapetę wzięto gry akcji, ponieważ dostarczają odbiorcy nie tylko wyzwań umysłowych (ciągłe skupienie w nieustannie zmieniającej się sytuacji na ekranie), ale również fizycznych. Niezbędna jest jak najlepsza koordynacja ręka-oko i co za tym idzie – doskonały refleks.

Ze szczegółowych opisów badań dowiadujemy się, że e-sportowcy mają lepiej rozwinięte połączenia strukturalne między półkulami mózgowymi. Najlepiej rozwinięte rejony mózgu profesjonalistów znajdowały się w lewej półkuli, która w dużej mierze odpowiada za zdolności obliczeniowe, myślenie logiczne i zadaniowe. To dlatego e-sportowcy są mistrzami w tworzeniu skomplikowanych i błyskotliwych strategii oraz rozwiązywaniu problemów, które stwarza przed nimi gra wideo.

Wyniki badań potwierdziły również obecność większej ilości szarej materii w mózgach profesjonalnych graczy niż u amatorów. Większa ilość szarych komórek odpowiedzialnych za transfer danych w mózgu pozwala e-sportowcom na dużo efektywniejsze i szybsze analizowanie napływających informacji.

To już kolejne badania, które potwierdzają, że uważne granie i dogłębna analiza mechanik gry procentuje nie tylko w postaci świetnej zabawy, ale również wymiernych korzyści dla rozwoju odbiorcy. O tym, jak grać uważnie, aby wyciągnąć z gry jak najwięcej możecie przeczytać tutaj.

Pełny opis wyników badania znajdziecie na łamach Scientific reports.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ