Słówko tygodnia: RPG

co-oznacza-skrot-rpg-slowko-tygodnia-rpgZwykle kojarzone z krasnoludami, elfami i smokami. Fanów niejednokrotnie inspiruje do pisania opowiadań umieszczonych w świecie gry. Czym tak naprawdę jest RPG?

RPG jest skrótem od role-playing game i oznacza grę fabularną polegającą na wcielaniu się uczestników w role fikcyjnych bohaterów. Rozgrywka toczy się w systemie – uporządkowanym świecie, którego zasady zna każdy z grających. Nad przebiegiem gry czuwa Mistrz Gry. Jest on narratorem, który opisuje miejsca, w których pojawiają się uczestnicy. Przeprowadza graczy przez przygotowany wcześniej scenariusz i opisuje reakcje świata gry na działania podejmowanie przez bohaterów. Sesja RPG to spotkanie grupy (nie)znajomych na kilkugodzinną zabawę z własną wyobraźnią i kreatywnością.

Grę fabularną spotkamy również w wersji multimedialnej: mówimy wtedy o cRPG, czyli computer role-playing game. Gramy zazwyczaj samodzielne. Rolę Mistrza Gry przejmuje komputer, a w członków drużyny wcielają się kontrolowane przez komputer postacie niezależne (ang.: NPC – non-player character). Podobnie jak w klasycznym RPG mamy do czynienia z określonym systemem definiującym cele gracza, świat gry i rządzące nim zasady. Lwia część cRPG rozgrywa się w światach fantastycznych: fantasy, science fiction, cyberpunk itp.

Kluczową cechą RPG (klasycznych oraz komputerowych) jest rozbudowana fabuła, na którą w wielu przypadkach mamy wpływ przez podejmowane w grze decyzje. Kolejnym niezwykle istotnym elementem RPG jest rozwój postaci – doskonalimy swojego bohatera poprzez zdobywanie doświadczenia, nowego ekwipunktu oraz szkolenie i podnoszenie umiejętności. Te niegdyś unikalne dla RPG właściwości są coraz częściej wykorzystywane przez inne gatunki gier. Możemy chociażby natknąć się na FPS z rozwojem postaci czy rozbudowaną fabułą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ