O co chodzi w Counter-Strike: Global Offensive?

Counter-Strike Global Offensive to jedna z najpopularniejszych na świecie strzelanek z gatunku FPS. To gra, która niezmiennie od lat króluje w rankingu najpopularniejszych gier: w swojej kolekcji ma ją ponad 39 milionów graczy z całego świata. Regularnie w CS:GO gra aż 10 milionów osób. W badaniu Polish Gamers Research 2016 aż 32% graczy wskazało, że to właśnie Counter-Strike: Global Offensive jest ich ulubionym tytułem e-sportowym. 


Powyższy poradnik skierowany jest do osób, które nie mają pojęcia, czym jest popularny CS. Jest to pigułka wiedzy dla ciekawego pasji swoich dzieci rodzica, a nie kompendium wiedzy pro gracza.


Counter-Strike został stworzony jako modyfikacja (tak zwany “mod”) w 1999 roku przez dwójkę fanów gry Half Life, Minha “Goosemana” Le’a i Jessa “Cliffe” Cliffe’a. Jednak niezwykle popularne Counter-Strike: Global Offensive, o którym piszę w tym artykule, jest odświeżoną wersją starego CSa sprzed 17 lat. CS:GO, który znamy do teraz, zadebiutował w 2012 roku.

CS:GO to gra dla dojrzałych graczy?

CS:GO posiada oznaczenie PEGI 18, czyli według specjalistów jest odpowiednia dla osoby dojrzałej emocjonalnie, dorosłej. Nie jest jednak tajemnicą, że w CS:GO na całym świecie grają nastolatkowie, często poniżej 15 roku życia. To, czy Wasze dziecko powinno grać w CS:GO pozostawiam waszej ocenie, Drodzy Rodzice. To Wy najlepiej znacie swoją pociechę i wiecie, czy gra będzie dla niej odpowiednia.

Oznaczeniu PEGI 18 towarzyszy również oznaczenie treści. W przypadku CS:GO jest to realistycznie wyglądająca przemoc (również w stosunku do bezbronnych postaci ludzkich) oraz granie sieciowe, czyli interakcja online z ludźmi z całego świata. To ostatnie jest oczywiście obarczone ryzykiem spotkania toksycznego gracza, który skutecznie może odebrać przyjemność z gry. Jeśli nie chcemy ryzykować bliskiego spotkania z “toksikiem”, dobrym rozwiązaniem będzie granie z grupką znajomych. Przy okazji zachęcamy do zapoznania się z problemem komunikacji głosowej w grach online. Nie uważamy, żeby wyłączanie czatu głosowego w grze było słusznym rozwiązaniem.

Zerknij: “Nie chcę tego więcej słyszeć!” nie uchroni dziecka przed przemocą słowną w grach online 

Terroryści kontra Antyterroryści

CS:GO od większości gier społecznościowych różni się tym, że nie posiada serwerów, które dowolnie możemy wybrać. Gra automatycznie przydziela nas do optymalnego dla nas serwera, biorąc pod uwagę lokalizację i moc sygnału samego serwera.

W Counter-Strike’a możemy grać solo i ze znajomymi (np. trójka znajomych i dwie osoby dobrane przez serwer). W meczach rankingowych możemy grać ze znajomymi zbliżonymi do nas poziomem. Jeśli mamy znajomych na skrajnie różnych rangach w grach rankingowych możemy z nimi zagrać, o ile sformujemy pełną drużynę (5 osób w zespole).

Counter-Strike: Global Offensive, screenshot z gry. Źródło: www.alienwarearena.com

W każdym z trybów rozgrywki CS:GO gracze podzieleni są na dwie drużyny: terrorystów i antyterrorystów. Gracze mają do dyspozycji siedemnaście map podstawowych oraz okresowo dodatkowe, specjalne mapy (eventy). Rozgrywka w CSie toczy się w 5 trybach głównych:

1. Turniejowy – Ten tryb ma do 30 rund. Każda runda trwa maksymalnie 2 minuty. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza zdobędzie 16 punktów. Możliwy jest remis. W rozgrywce turniejowej bierze udział 10 osób: 5 jako terroryści i 5 jako antyterroryści. W tym trybie obowiązują kary za opuszczenie meczu. Im częściej opuszczamy mecz, tym dotkliwsze się stają. Pierwsza obejmuje zakaz rozgrywania starć rankingowych przez 30 minut, kolejna to już 2 godziny, następna 24 godziny, a później to już 7 dni.

Mapa turniejowa ma dwa rodzaje. W trybie turniejowym z bombą, drużyna terrorystów ma za zadanie podłożyć bombę i dopilnować jej wybuchu w jednym z dwóch wyznaczonych miejsc na mapie lub wyeliminować drużynę antyterrorystów przed upływem czasu rundy. Natomiast antyterroryści muszą rozbroić bombę zanim wybuchnie albo zlikwidować terrorystów zanim ci podłożą bombę. Z kolei w trybie turniejowym z zakładnikami, drużyna antyterrorystów musi odbić dwóch zakładników z rąk terrorystów i przemieścić co najmniej jednego z nich w miejsce ewakuacji, zanim skończy się czas. Zadaniem terrorystów jest oczywiście eliminacja antyterrorystów i tym samym uniemożliwienie ewakuacji zakładników.

2. Uproszczony turniejowy – jest to tryb uproszczony, często służący jako treningowy przed trybem turniejowym. Podstawy rozgrywki są takie same jak w trybach turniejowych. Ten tryb jest jednak krótszy: składa się jedynie z 15 rund, każda trwa maksymalnie 2 minuty. Wygraną zapewnia zdobycie 8 punktów. W trybie uproszczonym turniejowym bierze udział aż 20 graczy, po 10 w każdej frakcji. Dodatkowo podczas trybu treningowego można bez obaw strzelać do sojuszników oraz przez nich “przenikać” (nie ma tak zwanych kolizji utrudniających przemieszczanie się). Nie ma również kar za opuszczenie meczu.

3. Deathmatch – mamy tutaj tradycyjny podział na terrorystów i antyterrorystów, jednak na dłuższą metę nie ma on znaczenia. Celem każdego z graczy jest eliminacja przeciwników. Przeciwnikiem z kolei jest każdy gracz, niezależnie od tego, czy jest terrorystą, czy antyterrorystą. Nie ma tu podziału na rundy. Wygrywa osoba, który wyeliminuje największą liczbę graczy w najkrótszym czasie lub ich określoną przez scenariusz ilość.

4. Demolka – przypomina uproszczony tryb turniejowy. Mecze składają się jednak z 20 rund. Każdy z graczy ma swoją misję: podłożyć lub rozbroić bombę. Jeśli w poprzedniej rundzie gracz zabił minimum jednego przeciwka, w kolejnej rundzie otrzymuje on inną, nowszą broń. Jeśli eliminacja przeciwnika nastąpiła za pomocą noża, gracz otrzyma w kolejnej rundzie starszą broń.

5. Wyścig Zbrojeń – podobnie jak w trybie Demolka wszyscy walczą ze wszystkimi. Celem jest zdobycie ekwipunku finałowego, którym jest złoty nóż. Gracze w tym trybie odradzają się niemal natychmiastowo, a każda eliminacja powoduje otrzymanie lepszej broni. Wyścig Zbrojeń wygrywa gracz, który jako pierwszy dokona zabójstwa za pomocą złotego noża.

Poza wymienionymi trybami gracze mają jeszcze do dyspozycji samouczek oraz gry z botami. To tryby przeznaczone do nauki podstaw gry oraz treningu.

Poza oficjalnymi trybami, gracze mogą korzystać również z serwerów społeczności. To prywatne serwery graczy, zakładane na własnym sprzęcie. Wystarczy wgrać odpowiednie pliki i można grać. Na serwerach społeczności gracze sami ustalają mapy i zasady. Na niektórych serwerach można dostawać też skrzynki. Nie znajdziemy na nich jednak rozgrywek rankingowych.

Czat głosowy w Counter-Strike’u

W celu ułatwienia zabawy w grze zaimplementowano czat głosowy, co znacząco ułatwia rozgrywkę. W grach typu FPS kluczowa jest szybkość reakcji, dlatego też nietrudno zgadnąć, że przekazanie informacji drużynie poprzez czat głosowy jest efektywniejszym rozwiązaniem dla gracza niż pisanie elaboratów taktycznych czy ostrzegawczych. Przy tak szybkiej rozgrywce podnosi się poziom adrenaliny, która na niektórych graczy nie działa zbyt… elegancko.

Czas głosowy w CS jest domyślnie włączony – możemy rozmawiać z członkami swojej drużyny. W grze zablokowano jednak komunikację z przeciwnikami, bo niestety najczęściej kończyło się to wymianą obelg.

Istnieje możliwość wyłączenia komunikacji głosowej w grze. Dużą część graczy woli korzystać z aplikacji typu TeamSpeak czy Discord, bo oferują lepszą jakość. Jeśli dziecko gra w CS:GO wspólnie z kolegami, to z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznego programu. Przykładowo Discord pozwala zupełnie za darmo utworzyć serwer i kanał, na którym nasza pociecha będzie mogła swobodnie rozmawiać ze znajomymi.

CS:GO nie jest darmowe, ale…

CS:GO to wydatek około 50 zł. Często grę można kupić w promocji na platformie Steam. W samej grze mamy możliwość handlu skórkami (ang. skins), czyli zmienionymi wyglądami broni. Ceny skinów również są różne. Od 12 gr do nawet 100 000 zł. Skinem który kosztuje tę mistyczną sumę jest AWP/Dragon Lore (smocza wiedza) w stanie lekko używana.

Co ważne, Counter-Strike nie jest grą pay to win. Rzeczy, które można kupić w grze są zmianami czysto kosmetycznymi, nie wpływają na rozgrywkę.

CS:GO to e-sport. A jak e-sport, to i duże pieniądze…

Counter-Strike: Global Offensive wykształcił silną scenę e-sportową, w której stawką są bardzo duże pieniądze. Pula nagród oczywiście jest zależna od wielkości i rangi turnieju. Wynagrodzenia dla najlepszych wahają się od kilku do nawet kilkuset tysięcy dolarów rocznie dla zawodnika.


Jeśli interesują Was szczegółowe dane na temat zarobków profesjonalnych graczy, odwiedźcie stronę E-sport Earnings.


Finały CS: GO, Intel Extreme Masters 2016, Katowice. Zdjęcie: Kirill Bashkirov, materiały prasowe ESL.

Polscy zawodnicy znajdują się w czołówce prograczy CS. Obecnie najlepiej zarabiającym Polakiem w CS:GO jest Filip “neo” Krupiński, grający w drużynie Virtus.Pro. W chwili publikacji tego artykułu zarobił w sumie ponad 670 tysięcy dolarów (z czego ponad 178 tysięcy dolarów w roku ubiegłym).

Graczem, który w całej historii CS’owego e-sportu zarobił jak na razie najwięcej jest pochodzący z Brazylii Gabriel “FalleN” Toledo, grający w SK Gaming. Na jego koncie do tej pory jawiło się ponad 728 tysięcy dolarów.

O ile dla Twojego dziecka perspektywa zarabiania na profesjonalnym graniu może wydawać się kusząca, trzeba mieć w pamięci, że droga na e-sportowy szczyt wcale nie jest prosta i przyjemna (z pewnością porzucenie szkoły nie jest dobrym pomysłem!). Jeżeli Twoja pociecha jest zainteresowana profesjonalnymi rozgrywkami, koniecznie przeczytajcie: “Jak zarobić na pasji do gier: profesjonalny gracz”  lub do nas napiszcie. Chętnie odpowiemy na Wasze pytania!


Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękuję graczom CS:GO:

Arturowi Janczakowi (Antyweb) oraz Wojciechowi Kasprzykowi. 


ZOSTAW ODPOWIEDŹ