Najlepsze gry z dziećmi w roli głównej

najlepsze-gry-z-dziecmi-w-roliDzieci często występują jako postacie epizodyczne i są tłem dla wydarzeń w grze. Jednak bardzo rzadko grają pierwsze skrzypce w danym tytule. Tymczasem okazuje się, że świat dziecięcych marzeń, problemów i przemyśleń jest pełen fascynujących tematów, które tylko czekają na odkrycie. Zarówno przez twórców gier wideo, jak i graczy. 

Literatura ma Małego Księcia, Dzieci z Bullerbyn, Marry Lenox z Tajemniczego Ogrodu, Stasia i Nel z W Pustyni i w puszczy… Naprawdę, można wymieniać niemal w nieskończoność książki, w których głównym bohaterem bądź bohaterami są dzieci. Podobnie jest z filmem: Elliot z E.T., Cole Sea z Szóstego Zmysłu, Sam i Suzy z Kochanków z księżyca, Matylda z Leona Zawodowca czy Hit-girl z Kick-ass – lista nigdy się nie kończy.

Gry wideo również coraz częściej pochylają się nad postaciami dziecięcymi i nastoletnimi. Już teraz twórcy mogą pochwalić się tytułami, w których to nieletni samodzielnie, lub ze starszym kompanem stawiają czoła wyzwaniom.

Z okazji dnia dziecka wybraliśmy kilka tytułów, które w ciekawy, niecodzienny sposób pokazują dziecięce przygody. Skupiliśmy się na postaciach dziecięcych i nastoletnich z doskonale znanych bądź stosunkowo nowych i/lub dostępnych w sprzedaży gier oraz tych, w których da się jednoznacznie wyłonić głównych bohaterów. W zestawieniu pomijamy gry edukacyjne i jednoznacznie klasyfikowane jako “dla dzieci”. Z założenia w tego typu grach nie spotkamy się z kreacjami małych bohaterów, które mogą wzbudzać nawet skrajne emocje w odbiorcach i być różnie odbierane w zależności od wieku i dojrzałości gracza.


Link z serii gier The Legend of Zelda

 • PEGI: 7-12 (nierealistycznie wyglądająca przemoc)
 • Język: angielski
 • Dostępne na platformy: Nintendo 3DS, Nintento Wii U, Nintento Wii
 • Cena: w zależności od gry, od 90 zł

Nie sposób nie zacząć takiej listy od weterana w kategorii dziecięcych bohaterów. Ten chłopiec w zielonym wdzianku od ponad trzydziestu lat notorycznie zajmuje się ratowaniem księżniczki Zeldy przed złym Ganonem. Link to niezwykle odważne dziecko – powiedz mu, że ma uratować świat, on zapyta “który?” Ta prosta, wielokrotnie powtarzana historia niezmiennie wciąga i bawi doskonale zaprojektowanymi zagadkami i ciekawymi światami a dzielny Link zawzięcie stawia czoła kolejnym niebezpieczeństwom.

Więcej o serii Zelda przeczytaj >>w tym artykule<<.


Aurora z gry Child of Light

 • PEGI: 7 (zawiera nierealistycznie wyglądająca kreskówkową przemoc, obrazy i/lub dźwięki mogą być niepokojące/straszna dla młodszych odbiorców)
 • Język gry: angielski
 • Dostępne na platformy: PC, PS3, PS4, PS Vita, Xbox 360, Xbox One
 • Cena: w zależności od platformy, od 50 zł (PC) w zwyż

Gra przenosi nas do 1895 roku do Austrii. Aurora, córka diuka Austrii, w wigilię Wielkanocy kładzie się spać i… nie budzi się dnia następnego. Jej ciało jest zimne i wszystko wskazuje na to, że umarła. Ojciec Aurory załamany śmiercią córki pogrąża się w rozpaczy – nie tak dawno w końcu stracił również żonę i jednocześnie matkę dziewczynki. Tymczasem okazuje się, że Aurora budzi się w tajemniczej krainie – Lemurii, w której należy przywrócić światło pokonując złą Królową Nocy.

Child of Light to gra typu RPG, która dostarcza nam przepiękną historię nawiązująca w swej budowie zarówno do Czarnoksiężnika z krainy Oz jak i do Alicji w krainie czarów. Aurora spotyka po drodze wielu kolorowych towarzyszy podróży a sama gra posiada funkcję wspólnej gry na jednym ekranie – jeden z graczy wciela się w latający ognik pomagający Aurorze w podróży. Dzięki takiej asymetrycznej współpracy mniej doświadczony gracz może cieszyć się zabawą razem z bardziej zaawansowanym graczem.

Child of Light to niezwykle ciepła, ale i miejscami mroczna, opowieść o przyjaźni, dojrzewaniu i szukaniu własnej drogi. Grze towarzyszy nie tylko zachwycająca grafika, ale również bardzo przyjemna dla ucha ścieżka dźwiękowa i iście baśniowy klimat. I jak na prawdziwą baśń przystało, napisana jest… wierszem.


Recette Lemongrass z gry Recettear: An Item Shop’s Tale
 • PEGI: 12
 • Język gry: angielski
 • Dostępne na platformy: PC
 • Cena: ok. 100 zł

Recette to bardzo zadłużona młoda mieszkanka miasteczka, które wydaje się być bazą wypadową poszukiwaczy przygód. Przy pomocy bardzo materialistycznej wróżki Tear, Recette otwiera zatem sklepik z artykułami dla awanturników. Gra jest przesympatyczną symulacją sklepiku w standardowej grze typu RPG, okraszoną sporą dawką humoru i uczącą podstaw ekonomii: popytu i podaży, targowania się i zaopatrzenia.


Ellie z gry The Last of Us

 • PEGI: 18 (brutalność, wulgaryzmy i przekleństwa)
 • Język: polski, angielski
 • Dostępne na platformy: PS3, PS4
 • Cena: od 100 zł (PS3)

Ellie to nastoletnia dziewczynka będąca ostatnią nadzieją ludzkości w postapokaliptycznym świecie. Podczas jej podróży u boku głównego bohatera, Joela, zawiązuje się między nimi przyjaźń przypominająca relację rodzica z dzieckiem. Ellie nie jest jednak jedynie kulą u nogi. Potrafi o siebie zadbać i wielokrotnie ratuje skórę Joelowi.

Cała historia potrafi wycisnąć łzy z oczu, a czternastoletniej Ellie po prostu nie sposób nie lubić. Przyspieszony kurs dojrzewania, który przechodzi i walka o przetrwanie na każdym kroku, nie zabija w niej dziecka. Gra co jakiś czas przypomina nam, że mimo traumatycznych przeżyć, Ellie nadal jest nastolatką. Miejsce na naszej liście zawdzięcza również temu, że Ellie jest też główną bohaterką samodzielnego dodatku do gry – Left Behind.


Chłopiec z gry Limbo

 • PEGI: 16-18 – zależnie od platformy (realistycznie wyglądająca przemoc)
 • Język: angielski, aczkolwiek potrzebny jedynie do włączenia gry i opanowania sterowania, komend w grze
 • Dostępne na platformy: PS3, PS4, Xbox 360 Live Arcade, Xbox One, Nintendo Wii U, Android
 • Cena: w zależności od platformy, od ok. 23 zł (Android)

Limbo to gra, w której wcielamy się w małego chłopca szukającego swojej siostrzyczki w mrocznym, czarno-białym świecie, w którym na każdym kroku czeka śmiertelne niebezpieczeństwo. Aby iść naprzód, należy wykazać się nie lada sprytem i zręcznością. To piękna, choć smutna i brutalna opowieść o nieustępliwości, tęsknocie, strachu i przełamywaniu słabości. Niektórzy gracze dopatrują się głębszej metafory, zgodnie z którą pod postacią małego chłopca kryje się osoba chora na depresję. Dla innych Limbo jest opowieścią o przestraszonym życiem dorosłym, który jest zagubiony i stąd czuje się jak małe dziecko – błądzące we mgle, starające się uniknąć wszechobecnych pułapek.

Jak widzicie gra nie należy do radosnych. Tematyka, którą porusza (lub w daleko idących interpretacjach chcemy, aby gra poruszała) zdecydowanie odbiega od gier, które stają przed naszymi oczami na słowa “dziecko jako bohater gry”. Zdecydowanie jednak warto w nią zagrać: to niezwykle ładna, a zarazem ascetyczna gra, w której co rusz jesteśmy zmuszeni rozwiązywać zagadki logiczne pod presją czasu.


Didi z gry Contrast

 • PEGI: 12 (delikatne nawiązania seksualne)
 • Język: angielski
 • Dostępne na platformy: PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PC
 • Cena: od 55 zł (PC)

Didi nie jest już dziewczynką, lecz nie jest jeszcze nastolatką. W tym trudnym okresie przychodzi jej stawić czoła nie tylko dojrzewaniu, ale i kłótniom między rodzicami. Pomaga jej w tym jej “wyimaginowana” przyjaciółka Dawn, potrafiąca zamienić się w cień. Dawn jest ucieleśnieniem dojrzałego superego Didi. Jako przyjaciółka naszej głównej bohaterki chce zmienić bieg wydarzeń, tak aby naprawić sytuację rodzinną Didi.

Contrast w bardzo ciekawy sposób łączy grę logiczną z platformową. Dawn potrafi zamieniać się z trójwymiarowej osoby w dwuwymiarowy cień – ta zdolność pozwala obu postaciom rozwiązywać zagadki. Cała historia utrzymana jest w stylistyce noir – mamy tutaj silne kontrasty graficzne, świetne operowanie cieniem i nocne, tajemnicze miasto. Podróż po oświetlonych nocnymi lampami uliczkach i zaułkach sprawia bardzo pozytywne wrażenie i na długo zapada w pamięć.


 Clementine z gry The Walking Dead

 • PEGI: 18 (brutalność, wulgaryzmy i przekleństwa, przemoc w stosunku do bezbronnych osób)
 • Język: angielski (na PC dostępne spolszczenia fanów)
 • Dostępne na platformy: PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PC
 • Cena: gra wydawana tak zwanymi sezonami, cena od ok. 90 zł za sezon (5 odcinków na PC)

Clementine to kolejna w naszym zestawieniu osierocona dziewczynka w postapokaliptycznym świecie opanowanym przez zombie. Podczas gry obserwujemy jej przemianę z przerażonego, zahukanego i głodnego dziecka w samodzielną i zaradną dziewczynę, która musi stawić czoła kolejnym trudnym decyzjom i sytuacjom, by już w drugim sezonie stać się główną bohaterką gry.


Ico z gry ICO

 • PEGI: 12 (realistycznie wyglądająca przemoc w stosunku do niehumanoidalnych postaci, nierealistycznie wyglądająca przemoc w stosunku do ludzi)
 • Język: angielski, chociaż jego znajomość jest potrzebna jedynie do włączenia gry i przycisków sterowania
 • Dostępne na platformy: PS2, PS3
 • Cena: ok. 100 zł na PS3 (gra w zestawie z grą Shadow of the Collossus)

Ico jest zaradnym, rogatym chłopcem uwięzionym w dalekim zamku. Próbując się z niego wydostać napotyka Yordę, nieco starszą od niego dziewczynkę, którą starają się porwać tajemnicze cienie. Ico chroni przed nimi Yordę, brnąc naprzód przez usiany zagadkami labirynt starej warowni-więzienia. ICO pojawiało się bardzo wysoko w wielu zestawieniach gier wszech czasów na platformę PS2 – przede wszystkim ze względu na piękną, emocjonalną historię i rewelacyjne wykorzystanie mechaniki gry do zbudowania immersji.


Monroe z gry The Unfinished Swan

 • PEGI: 7 (zawiera dźwięki, które mogą być odbierane jako straszne dla małych dzieci)
 • Język gry: angielski
 • Dostępne na platformy: PS3, PS4, PS Vita
 • Cena: ok. 50 zł

Monroe jest chłopcem, który stracił oboje rodziców. Trafia do sierocińca, do którego mógł zabrać ze sobą tylko jedną rzecz – wybrał niedokończony obraz łabędzia, namalowany przez jego matkę. Gdy zasypia, odkrywa, że łabędź uciekł z obrazu. Monroe po prostu musi go odnaleźć.

The Unfinished Swan nie jest standardową grą przygodową. Posiada unikalną mechanikę: wszystko wokół jest białe, a gracz strzela czarną farbą, odkrywając kształt otaczającego go świata. Jedyną wskazówką, w którym kierunku się udać, są złote ślady łabędzia. The Unfinished Swan to piękna opowieść o podnoszeniu się po stracie i przejmowaniu kontroli nad własnym losem.


Bracia Naiee i Naia z gry Brothers: A Tale of Two Sons

 • PEGI: 16 (realistycznie wyglądająca przemoc)
 • Język: angielski
 • Dostępne na platformy: PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, PC
 • Cena: od ok. 30 zł (PC, wersja cyfrowa Steam)

Brothers: A Tale of Two Sons to opowieść o dwóch braciach wyruszających w podróż, by znaleźć lekarstwo dla chorego ojca. To zaskakująco smutna historia o pokonywaniu przeciwności losu, współpracy między rodzeństwem i o tym, jak ważna jest więź pomiędzy braćmi.

Gra oferuje bardzo ciekawe, choć początkowo niewygodne sterowanie. Podczas rozgrywki za pomocą jednego pada kierujemy ruchami zarówno Naiee jak i Naia – część przycisków wywołuje akcje u jednego z nich, a część u drugiego. Jak przystało na grę zręcznościową, niezbędna jest tutaj koordynacja i szybkość – niektóre zagadki są na czas. Przy jednym padzie sterowanie w tej grze jest nie lada wyzwaniem.

Gracze na całym świecie dostrzegają bardzo szybko analogię między sterowaniem a relacjami i braterską więzią. Podobnie jak w ICO i tutaj gracz odczuje, że pad nie jest jedynie narzędziem sterującym w grze – jest czymś więcej, o czym przekonujemy się brnąc w historię. Stuprocentowe zrozumienie, więź oraz dążenie do wspólnego celu są w tej grze ukazany w niemal mistrzowski sposób.

 

 


Mieliście okazje zagrać w któryś z powyższych tytułów? Czy uważacie, że uczynienie z dziecka jednego z głównych bohaterów gry znacząco wpływa na jej klimat? Która dziecięca postać Wam zapadła w pamięć i dlaczego? Dajcie znać w komentarzach 🙂

I na koniec… Tym dużym i mniejszym dzieciakom życzymy wszystkiego najlepszego z okazji dnia dziecka!

1 KOMENTARZ

 1. Brakuje mi postaci Sacboya ( albo jak kto woli Sacgirl )
  O ile jest to postać “” Kameleona “” czyli może być kimkolwiek, moim zdaniem jest to uosobienie dziecięcej wyobraźni, idealnie pasują do tego zestawienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ