Ni no Kuni – czy każdy kolorowy świat oznacza grę dobrą dla dziecka?

recenzja-gry-ni-no-kuniNi no Kuni nie skrzywdzi twojego dziecka. To nie jeden z tych przypadków, gdy kreskówkowa grafika skrywa brutalną i krwawą historię. Jednak nie tylko tego typu zawartość może sprawić, że gra nie do końca nadaje się dla najmłodszych.


Dostępne na platformy: PlayStation 3,  Nintendo DS (tylko w Japonii)

PEGI: 12

Oznaczenie ze względu na treść: elementy gier hazardowych, nierealistycznie wyglądająca przemoc w stosunku do postaci ludzkich.

Język gry: angielski lub japoński

Ocena według metacritic: 85/100


Ni no Kuni to przepięknie kolorowa historia o młodym chłopcu, Olivierze, który zostaje sierotą. Wyrusza on w podróż do równoległego świata, by odnaleźć sposób na przywrócenie swojej mamy do życia. Elementy takich historii, jak Przyjaciel wesołego diabła Kornela Makuszyńskiego oraz wyraźnie silna fascynacja scenarzystów serią Harry Potter sprawiają, że gra wydaje się idealną dla młodszych odbiorców. Kolorowa okładka z całą pewnością kusi rodzica, by zrobić z Ni no Kuni prezent dla swojego dziecka.

Niestety, mimo najszczerszych chęci, muszę ostrzec rodziców przed pochopnym zakupem. Nie, nie chodzi o to, że gra w jakikolwiek sposób dziecko skrzywdzi. Do tego jest raczej niezdolna. Może się ona twojemu dziecku po prostu nie spodobać. Dlaczego?

Pierwsza kwestia to język. Mocno stylizowany angielski lub japoński to jedyne, które mamy do wyboru. Jeśli twoje dziecko zna angielski na dobrym poziomie (dobrym oznacza tutaj minimum B1/B2, czyli teoretyczny poziom maturalny), to nie powinno mieć większych problemów. Treści zawarte w Ni no Kuni spokojnie pozwalałyby grać dziesięciolatkowi, lecz trzeba sobie zadać pytanie, ilu jest w Polsce dziesięciolatków, którzy mogliby podejść do matury z angielskiego.

Drugim problemem jest dość niezdarnie prowadzona akcja gry. Historia rozkręca się bardzo, bardzo powoli i przeciętne dziecko będzie już nieziemsko znudzone zanim stanie się cokolwiek ciekawego. W dodatku natłok samouczków, które przez pierwsze trzy godziny gry po prostu bombardują gracza sprawiają, że całe doświadczenie może być dla twojego dziecka kompletnie niestrawne.

Statystycznie rzecz ujmując, powyższe ograniczenia sprawiają, że 90% młodzieży raczej nie będzie usatysfakcjonowana podczas obcowania z Ni no Kuni. Jeśli jednak twoje dziecko jest zarówno cierpliwe jak i uzdolnione językowo, Ni no Kuni z całą pewnością dostarczy mu bardzo dużo radości.  To ciepła, często radosna i często wzruszająca opowieść, która może być odbierana zarówno w bardzo prosty sposób jak i na nieco głębszych płaszczyznach.

Ni no kuni jest grą w trybie jednoosobowym, skoncentrowaną na opowiadaniu historii. Zadaniem gracza nie jest zabijanie hord potworów lub rywalizacja z kolegami. Misją jest poznanie oryginalnego, fantastycznego świata. Wejście z nim w interakcję i uratowanie jego mieszkańców. Warto zaznaczyć, że dialogi są bardzo stylizowane, dzięki czemu gracz, który ma dobre podstawy językowe bardzo łatwo rozwinie swoją umiejętność kreatywnego używania języka angielskiego, co nie jest wcale tak często spotykane w grach.

Zapowiedź Ni no Kuni:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ