Centra handlowe pękają w szwach. Nic dziwnego, gwiazdka już tuż-tuż. Jeśli chcecie kupić dziecku grę pod choinkę i nie zrobiliście tego do tej pory w sklepach lub na aukcjach internetowych, pozostaje wam stanąć oko w oko z półkami uginającymi się od polecanych tytułów: zarówno tych nowych, jak i nieco starszych.
Niegrający rodzic grającego dziecka ma naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Z jednej strony chcesz spełnić marzenie syna lub córki o konkretnej grze, z drugiej nie wiesz, czy aby na pewno ten konkretny tytuł jest odpowiedni dla twojego ośmiolatka.
Tymczasem kupno gry dla dziecka jest tak naprawdę o wiele prostsze, niż myślisz. Owszem, podobnie jak przy zakupie książki czy filmu, dopóki nie zapoznasz się z jej całą zawartością (czyli nie uruchomisz gry i troszkę w nią nie pograsz), nie możesz być w stu procentach pewien swojego wyboru. Jednak istnieją solidne zasady, dzięki którym znacznie zminimalizujesz ryzyko nietrafionego prezentu. Wiek dziecka jest jednym z najważniejszych wyznaczników, które pomogą w wyborze właściwej gry. Już na etapie oglądania opakowania gry możesz zobaczyć, jaki jest sugerowany wiek oraz jakie potencjalne niebezpiecznie dla dziecka treści zawiera gra. >>więcej na temat PEGI przeczytasz tutaj<< Wiek nie tylko determinuje, jakie gry będą dla dziecka odpowiednie, ale też daje nam pojęcie o świadomości rynku. Upraszczając: młodsze dzieci łatwiej zadowolić grami sprzed kilku lat. Nastolatkowie mogą nie ucieszyć się zbytnio z niepopularnej gry z wyprzedaży sprzed paru lat. Dlatego teoretycznie bezpieczniej wybierać im gry widoczne na ekspozycji. Teoretycznie, ponieważ nawet w tym przypadku nie możemy zapomnieć, że rekomendacje dziecka i jego błagalne prośby (“wszystkie dzieci w to grają!”) nie powinny bezrefleksyjnie doprowadzić do zakupu gry 18+ dla dziewięciolatka. Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak kupić grę dla dziecka i wyjść ze sklepu żywym? Kliknij >>tutaj<<.
Kolejnym ważnym elementem jest sprzęt, na jakim dziecko gra. W przypadku posiadaczy konsol, sprawa jest prosta – każda gra przeznaczona na daną konsolę bez problemu będzie na niej działać (pamiętajmy jednak, że PS3 to coś zupełnie innego, niż PS4 a Xbox 360 to nie Xbox One). W przypadku posiadaczy komputerów i laptopów, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i należy już niestety znać możliwości sprzętowe tego, co stoi u nas w domu. Więcej na ten temat w artykułach wybieramy sprzęt do grania oraz wybieramy konsole przenośne.
Ostatnim czynnikiem jest gatunek gry. I tak przechadzając się między półkami sklepowymi znajdziesz na nich obecnie:
Gry sportowe i wyścigowe:
Football Manager 2015, FIFA 15, DriveClub, Forza Motorsport 5, NBA 2014, Trials Fusion, Need for Speed: Rivals, GRID Auto sport, Driver, Ridge Racer Unbounded, Kinect Sports: Rivals, Nike Kinect training.
Tutaj wszystkie tytuły poza Trials Fusion (gdzie podczas motocyklowych akrobacji można malowniczo rozsmarować się po podłodze – PEGI 12), mają oznaczenie PEGI 3 lub 7, dzięki czemu są one tytułami dobrymi dla graczy w każdym wieku. Ciekawą pozycją jest Football Manager, który pozwala zarządzać drużyną piłkarską. Przy okazji rozwija zdolności strategiczne i ekonomiczne, o ile nasze dziecko będzie zainteresowane śledzeniem długich tabel ze statystykami. Gry z Kinect w nazwie to gry ruchowe i programy treningowe – są świetną zabawą, lecz wymagają sporo miejsca i odpowiedniej przystawki do konsoli Xbox.
Poza tym można śmiało kupować każdy z tych tytułów, w zależności od tego, co dziecko bardziej ucieszy: ściganie się samochodami, granie w piłkę czy w koszykówkę.
Strzelanki (w tym FPS):
Seria Call of Duty, seria Battlefield, seria Grand Theft Auto, Destiny, seria Far Cry, seria Borderlands, Halo Master Chief Collection, seria Saints Row, Sniper Elite III, TitanFall, Enemy Front, Metro Last Light i Redux, Watch Dogs.
W tej kategorii większość to gry od 18 lat. Szczególnie złą sławą wśród rodziców ze względu na wulgarną, gangsterską tematykę cieszy się seria Grand Theft Auto. To bardzo dobre gry, lecz raczej nie jako prezent pod choinkę dla ucznia podstawówki, a samodzielny zakup dorosłego człowieka. Tytuły takie jak Far Cry czy Borderlands poza możliwością postrzelania, pozwalają na eksplorację dość dużych, ciekawych światów. TitanFall, Destiny, Call of Duty, Halo i Battlefield skupiają się na trybie gry wieloosobowej w sieci, podczas gdy Enemy Front i Metro stawiają na opowiadanie historii. Seria Metro bazuje na książkach z uniwersum Metro D. Glukhovskiego. Wszystkie te gry zawierają sporą ilość przemocy i w większości przeznaczone są dla dojrzałych osób.
Przygodowe i RPG:
Seria Assassin’s Creed, World of Warcraft, Lords of the Fallen, seria Dragon Age, Śródziemie: Cień Mordoru, Thief, Diablo III, South Park: Kijek Prawdy, Might&Magic X, Skyrim, Dark Souls II, Tomb Raider, Fallout III: New Vegas, DmC Devil May Cry, seria Risen, Wasteland 2, God of War: Wstąpienie, Batman: Arkham Asylum, Obcy: Izolacja, Torchlight II, The Evil Within, Sacred 3, Alan Wake.
Kolejna kategoria, w której królują gry od 16 lub 18 lat. Na szczególną ostrożność przy rozważaniu zakupu zasługuje gra Śródziemie: Cień Mordoru. Jest to bardzo ciekawy tytuł osadzony w świecie Hobbita i Władcy Pierścieni, jednak przeznaczony zdecydowanie dla starszych odbiorców. Cechuje go bardzo realistycznie graficznie przedstawiona przemoc oraz mroczna historia. Kolejnym ostrzeżeniem należy opatrzyć tytuł South Park – nie dajmy się zwieść kolorowej grafice. To bardzo dobry tytuł dla dorosłych, nie dla dzieci.
Wiele tytułów z szesnastką na pudełku może być odpowiednia także dla 15- lub nawet 14-latków. Pamiętajmy, że to rodzic powinien ostatecznie ocenić, czy przedzieranie się przez hordy potworów w Diablo rzeczywiście dozwolone jest dopiero od 16 roku życia.
Nieco inaczej rozumianej dojrzałości wymagają od dziecka gry Dark Souls II i Lords of the Fallen. To ciekawe tytuły, które wymagają od nas cierpliwości i precyzji podczas rozgrywki. Ich ukończenie nie należy do najprostszych zadań i z pewnością nie są to gry, które każdemu przypadną do gustu.
Przyjemną propozycją prezentu dla fana gier RPG będzie Torchlight II (PEGI 12). Może być w tej kategorii dobrym wyborem dla najszerszej grupy graczy. Z kolei The Evil Within, DmC, Tomb Raider czy Assassin’s Creed leżą raczej po tej bardziej krwawej stronie gier przygodowych.
Symulacje i strategie:
Seria The Sims, Civilization: Beyond Earth, This War of Mine, The Settlers Online, Endless Space, Age of Wonders, seria Heroes, Twierdza, Sins of a Solar Empire, wszelkiej maści symulatory farmy, koparek i ciężarówek.
>>Więcej o strategiach (RTS)<<
Kategoria oscylująca wokół PEGI 12+ z wyjątkiem prostych symulatorów koparek, które są “dozwolone” już od lat trzech, co częściowo świadczy o tym, jak potrafią być (nie)zajmujące. Seria The Sims jest czymś, co ucieszy niemal każdą dziewczynkę (i nie tylko!) od lat 10 do… znacznie więcej. Wszak mówi się, że każdy przynajmniej raz grał w Simsy. 🙂
Strategie są dobrym wyborem na prezent dla nastolatka. Nie tylko uczą logicznego myślenia, ale też zmuszają do szybkiej reakcji i kreatywności.
Seria Heroes to klasyk sam w sobie, jednak najlepsza, trzecia część, jest już niemal pełnoletnia, więc młodszych graczy może już nie zachwycić, a starsi znają ją pewnie na pamięć. Bardzo fajnymi wyborami w tej kategorii będą natomiast Cywilizacja oraz rodzime produkcje: Endless Space i This War of Mine. Na uwagę zasługuje zwłaszcza This War of Mine, które balansuje na granicy gry wojennej i strategii. Sterując grupką cywili mamy za zadanie przeżyć wojnę. Gra polskiego 11bit studios zyskała ogromną popularność na świecie, a w Polsce wywołała spore kontrowersje.
Bijatyki:
Seria Street Fighter, Naruto shippuden Ultimate Ninja Storm, Mortal Kombat.
Jeśli dziecko jest fanem bijatyk, wybór jest prosty – nie znajdziemy zbyt wielu nowości na półkach sklepowych. Mortal Kombat to propozycja tylko dla najstarszych, Naruto z kolei będzie świetnym prezentem dla fanów anime. Natomiast Street Fighter (PEGI 12) praktycznie dla wszystkich. Jak to w bijatykach, jest sporo przemocy, jednak tylko Mortal Kombat jest naprawdę krwawe. Reszta spokojnie nadaje się dla nastolatków.
Platformówki i inne:
Lego Batman 3, Lego Hobbit, Minecraft, Little Big Planet 3, Rayman Legends.
Rayman Legends, o którym już pisaliśmy, będzie w moim mniemaniu wyborem dobrym dla każdego fana platformówek (i nie tylko!). Minecraft wychował już prawie całe pokolenie graczy i nadal nie traci na popularności: rozwija kreatywność i myślenie przestrzenne. Little Big Planet 3 to również przesłodka platformówka, ale trzeba w niej uważać na mikropłatności. Tak długo, jak dziecko nie ma dostępu do karty kredytowej, wszystko będzie w porządku. Z serią Lego jest niestety trochę jak z ruletką. Przeznaczona raczej dla młodszych odbiorców, czasem prezentuje naprawdę niezły poziom, czasem dość przeciętny, jednak nigdy gra nie jest kompletnie niegrywalna dla dziecka.
Informacje o średnich cenach gier wideo na konsole oraz PC znajdziecie >>TUTAJ<<
Drodzy Rodzice, jeśli któraś z gier wymienionych w artykule zainteresowała was i zastanawiacie się nad jej zakupem dla dziecka, polecamy zapoznanie się z jej recenzjami przed podjęciem ostatecznej decyzji. Pamiętajcie, że w tym tekście przybliżyliśmy jedynie gry, które możecie znaleźć obecnie na sklepowych półkach. Oczywiście przedstawione kategorie są niezwykle szerokie, gdyż ciężko byłoby opisać każdą z blisko siedemdziesięciu gier przytoczonych w artykule. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania lub szukacie porady odnośnie konkretnego tytułu – piszcie na zgranarodzina@gmail.com – chętnie doradzimy w wyborze!
Dla mnie kupowanie gry na prezent to trochę jest pójściem na łatwiznę. Myślę tak pewnie dlatego, że nigdy nikt nie kupił mi żadnej gry :/ Wszystko sam musiałem kupować za ciężko uzbierane pieniążki. To jest jadnak moje osobiste stanowisko, ale wiadomo … czy się zmieniły i dzieci chcą dostawać gry, które są na TOPIE. Mój chrześniak ostatnio zażyczył sobie na urodziny grę na PS4 Sebastian Loeb Rally Evo. Całkiem fajna gra dla małego dziecka (powiedzmy powyżej 6-7 lat) i dla dorosłej osoby.
A według mnie to śwetna opcja, skoro ktoś się interesuje grami. Wiadomo, że się ucieszy, a z innymi rzeczami to jednak trzeba umieć trafić. Ja teraz dla syna kupiłam na Konsoleigry nową grę gwiezdnych wojen Star Wars Battlefront II . Wiem, że taką chciał i przynajmniej mam gwarancje mega radości.
Jeśli zna się upodobania dziecka, to mamy już pierwszy krok do zakupu idealnego prezentu. 🙂