Rocksmith: rozrywka i gra edukacyjna w jednym

recenzja-gry-rocksmithChcesz zobaczyć grę, która naprawdę, ale to naprawdę uczy i bawi? Rocksmith jest oficjalnie najszybszą metodą nauki gry na gitarze. Jest też bardzo angażującą i rozwijającą rozrywką.


Dostępne na platformy: PC, Xbox 360, Xbox One, PS3, PS4

PEGI: 12 (treść piosenek nie jest oceniana przez PEGI)

Oznaczenie ze względu na treść: umiarkowane wulgaryzmy.

Język gry: angielski. Można grać nie rozumiejąc ani słowa, ale przynajmniej podstawowa znajomość znacznie ułatwi zabawę.

Ocena według Metacritic: 79-89 (zależnie od platformy i edycji)


Zapewne wielu czytelników słyszało o seriach takich jak Guitar Hero albo Rock Band. To gry muzyczne, w których zabawa odbywa się nie za pomocą padów czy klawiatury, a plastikowych gitar, perkusji czy mikrofonu. Twórcy gry Rocksmith postanowili zrobić krok dalej. Wykorzystali tę samą formułę grania znanych rockowych utworów, lecz zamiast kawałka plastiku kazali graczom podłączyć do komputera lub konsoli prawdziwą gitarę.

Centralną częścią rozgrywki jest więc granie odpowiednich dźwięków w odpowiednich momentach piosenki. Gra pyta nas na samym początku o nasz stopień zaawansowania gry na gitarze i prowadzi za rękę przez kolejne utwory, dynamicznie dostosowując poziom trudności do naszych postępów. Zaczynamy od grania kluczowych, pojedynczych dźwięków pozwalających ustawić rękę w odpowiedniej pozycji. Kończymy grając pełną partię gitary solowej, rytmicznej lub basowej ze wszystkimi zaawansowanymi technikami słyszanymi w oryginale. Każda piosenka podzielona jest na sekcje, co pozwala elastycznie zwiększać poziom trudności. Sekcje, które idą nam łatwiej, są utrudniane szybciej, podczas gdy inne pozostają chwilowo na niższym poziomie zaawansowania. Jeśli podniesienie poziomu trudności sprawi graczowi zbyt dużo problemów, gra szybko wraca do poprzedniego, pozwalając nam lepiej przygotować się do następnego etapu. Gdy nauczymy się już grać dane fragmenty bardzo dobrze, gra przygotowuje nas do grania z pamięci, powoli ukrywając podpowiedzi, jakie dźwięki należy grać. W ten sposób przechodzimy od grania pojedynczych dźwięków ze ściągi na ekranie do samodzielnego grania na gitarze.

To jednak nie wszystko. Po każdej próbie zagrania piosenki gra proponuje trzy aktywności, dzięki którym możemy poprawić swoje wyniki. Odsyła nas do nauki odpowiednich akordów i technik, proponuje powtórzenie problematycznych fragmentów w zwolnionym tempie lub wskazuje mini-gierki pozwalające poprawiać technikę. Same mini-gierki zasługują na oddzielną pochwałę. W wesołej formie wykorzystują gitarę jako kontroler w klasycznych formułach, jak uliczne bijatyki lub strzelanie do kaczek. To wszystko za pomocą grania na odpowiednich strunach lub progach, grania na odpowiedniej skali lub po prostu grania głośniej lub ciszej.

Rocksmith zawiera też osobną sekcję z bardziej klasycznymi lekcjami gry na gitarze, które każą nam interaktywnie powtarzać to, co widzimy na nagranym filmiku. Poznamy tam podstawy, jak choćby “jak trzymać gitarę stojąc”, lecz także dużo bardziej zaawansowane techniki, jak legato, tremolo, vibrato czy tłumienie. Dzięki temu Rocksmith świetnie nadaje się zarówno dla kompletnie początkujących jak i bardziej zaawansowanych gitarzystów.

Interesujący jest też tryb gry studyjnej, w którym możemy wybrać sobie członków wirtualnego zespołu, który będzie grał razem z nami, dostosowując się do nas tonacją i intensywnością. Gra posiada też tryb gry wieloosobowej – pozwala on grać na dwie gitary przed jednym ekranem, co jeszcze bardziej zwiększa frajdę z rozgrywki i pozwala na wspólną edukację przy dobrej zabawie.

W grze otrzymujemy kilkadziesiąt utworów stanowiących przekrój gatunkowy przez pół wieku muzyki rockowej. Od pop-rockowych ballad po trash metal. Zestaw jest na tyle rozległy, że każdy znajdzie coś dla siebie, co oznacza też oczywiście, że wiele z tych piosenek może nas nie interesować. Jeśli tych kilkadziesiąt piosenek to za mało, zawsze można za opłatą ściągnąć kolejne utwory, a jest ich dostępnych kilkaset.

Rocksmith to naprawdę kawał świetnej zabawy, a postępy w nauce gry na gitarze są bardzo zauważalne. Jedynym mankamentem może być cena. Aby móc grać, potrzebny jest specjalny kabel, którym podłączymy gitarę z portem USB komputera lub konsoli. Z tego względu nie ma sensu kupować wersji cyfrowej gry – otrzymamy sam program, bez możliwości podłączenia gitary. Trzeba więc zapłacić za wersję pudełkową, która cenowo plasuje się w okolicach 140 złotych (za wersję na PS3, XBox 360) i 240 złotych na konsole najnowszej generacji (PS4, XBox One). Wersję Rocksmitha na PC kupimy za 50-60 złotych, jednak niezbędne będzie dokupienie kabla, który kosztuje około 100 zł. Oczywiście potrzebna jest też gitara basowa lub elektryczna. Jeśli jej nie posiadamy, będzie ona najdroższym elementem zestawu potrzebnego do gry. Jeśli jednak ktoś chciał nauczyć się grać na gitarze, jest to koszt, który i tak musiałby ponieść. Dla obawiających się hałasu – gra doskonale sprawdza się na słuchawkach, co pozwala zminimalizować głośność brzdąkania.

Wydawca gry Rocksmith, firma Ubisoft, postanowiła nawet zbadać skuteczność tego sposobu nauki gry na gitarze. Badania zostały przeprowadzone na kilkuset respondentach z Nowego Jorku, Los Angeles, Chicago i Dallas przez Research Strategy Group. Część wyników można zobaczyć na poniższej infografice. Aż 88% respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że nauka za pomocą Rocksmith jest bardziej efektywna, niż inne metody nauki gry na gitarze. Aż 95% zadeklarowało, że ich umiejętności gitarowe poprawiły się. Ciekawym jest też, że 22% graczy zakupiło gitarę specjalnie dla gry Rocksmith.

Czy nie tak powinna wyglądać gra edukacyjna z prawdziwego zdarzenia? Uczyć przez zabawę, na każdym etapie pokazywać postęp, motywować do nauki i proponować różnorodne metody doskonalenia umiejętności. Chcemy więcej!

?????

Zapowiedź Rocksmith 2014:

1 KOMENTARZ

  1. Osobiście nie grałem, ale przynajmniej część graczy zauważa olbrzymią różnicę między pierwszą częścią Rocksmith (z 2012), a Rocksmith 2014 na korzyść tej nowszej.

    Dlatego wydaje mi się, że warto polecać właśnie Rocksmith 2014. Chociaż Rocksmith z 2012 także warto kupić, żeby móc przenieść piosenki ze starszej wersji do nowszej oraz móc kupować DLC z edycji z 2012 do tej nowszej, a potem grać już tylko w tą wersję 2014. Mam nadzieję, że za bardzo nie namieszałem. Więcej informacji można znaleźć w Internecie (Google, Reddit, Pc Gaming Wiki, Dyskusje Steam, forum Ubisoft czy Uplay, YouTube etc.).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ